FOTE 2023: Medalie de aur pentru judoka David Gliga. Alte rezultate ale sportivilor români

tagoya.com
judo masculin

Judoka român David Gliga a cucerit a medalia de aur la cat. 73 kg, joi, la Festivalul Olimpic al Tineretului European pentru sporturile de vară de la Maribor (Slovenia).

Gliga l-a învins în finală pe azerul Suleiman Şukurov. În preliminarii, Gliga a trecut pe sârbul Bogdan Velickovic, în sferturi l-a învins pe ucraineanul Taras Nielziev, iar în semifinale a câştigat în faţa georgianului Irakli Kavtavtaraşvili.

La cat. 63 kg, Anamaria Suciu a pierdut în primul tur în faţa portughezei Carlotta Pino. În limitele cat. 81 kg, Nicolae Florian Iorga a dispus în primul tur de olandezul Thijs Altena, dar a pierdut apoi în faţa turcului Emir Selim Ari. În recalificări, Iorga a reuşit să îl învingă pe belgianul Kenzo Cremers, dar apoi a cedat în faţa sârbului Dusan Grahovac.

La atletism, Alexandra Ştefania Uţă a obţinut medalia de argint la 400 m garduri, cu timpul de 56 sec 31/100, fiind devansată în finală de ucraineanca Olga Maşanienkova, 56 sec 28/100.

La lungime, Cristian Marius Popescu a câştigat medalia de bronz, cu 7,27 metri. Cehul Petr Meindlschmid a luat aurul, cu 7,90 m, iar argintul a revenit francezului James Armant Sordet, cu 7,45 m.

Mihai Motorca a încheiat calificările la aruncarea discului cu a doua performanţă din grupele preliminare, 59,17 m.

La aruncarea ciocanului, Alexandra Maria Iacob s-a clasat pe locul 14, cu 54,29 m.

La triplusalt, Mihnea Eşanu s-a calificat în finală cu 14,80 m.

În proba feminină de aruncare a suliţei, Doris Patricia Somay nu a reuşit calificarea în finală (35,33 m). Nici Adina Ionela Fîrţală nu prins finala la aruncarea greutăţii (13,09 m), iar Szilard Samuel Jakab nu a trecut de semifinale la 200 m (21 sec 96/100).

La baschet 3x3, România a ratat calificarea în sferturi. Tricolorele au cedat în faţa Poloniei cu 10-14, după ce obţinuseră victorii în primele două partide din grupă. La masculin, România a pierdut şi al treilea meci, 10-21 cu Estonia.

În concursul de gimnastică artistică, România a ocupat locul 9 pe echipe mixte, David Puicea şi Alexia Vânoagă totalizând 49,298 puncte.

La ciclism, în cursa feminină de fond Antonia Maria Orzan a ocupat locul 37 (01 h 20 min 12 sec), Iana Balteş a fost a 42-a (01 h 20 min 12 sec), iar Otilia Jasmine Mircea a fost a 76-a (01 h 28 min 29 sec). La masculin, David Alexandru Coman a fost al 37-lea (01 h 33 min 22 sec), Theodor Ştefan Trică a terminat pe 59 (01 h 36 min 05 sec), iar Andrei Ciprian Constantinescu a fost pe 85 (01 h 53 min 59 sec).

În turneul de tenis, România are reprezentanţi în trei semifinale. La simplu feminin, Giulia Safina Popa a dispus cu 6-0, 6-2 de slovaca Mia Pohankova, iar în penultimul act o va înfrunta pe Charo Esquiva (Spania). La simplu masculin, Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu a fost întrecut în sferturi de germanul Niels Alfred McDonald, cu 6-3, 7-6.

La dublu feminin, Giulia Popa şi Alexia Tatu le-au învins în sferturi pe suedezele Tiana Tian Deng/Lea Nilsson cu 7-5, 7-6 (8/6), iar în semifinale vor juca împotriva cehoaicelor Tereza Krejcova/Julie Pastikova, principalele favorite.

La dublu masculin, românii Yannick Theodor Nicolas Alexandrescou/Alejandro Mateo Berge Vega Nourescu au câştigat cu 7-5, 7-6 (7/3) în faţa italienilor Vito Antonio Darderi/Antonio Marigliano, iar în semifinale vor întâlni cuplul portughez G. De Rosa E Castro/S. Serra Monteiro.

La înot, Denisa Bacalu s-a clasat pe cinci la 100 m fluture feminin (1 min 01 sec 25/100).

Alţi trei români s-au calificat în finalele de vineri. La 100 m bras masculin, Darius Coman a prins finala cu al treilea timp din semifinale, 1 min 03 sec 43/100 (nou record naţional la 16, 17 şi 18 ani). La 100 m spate feminin, Daria Silişteanu a prins finala cu cel mai bun timp din semifinale, 1 min 02 sec 12/100, În proba feminină de 200 m mixt, Ana Maria Sibişeanu şi-a asigurat prezenţa în finală, cu al şaselea timp din semifinale, 2 min 21 sec 02/100.

La 200 m liber masculin, Eric Ştefan Andrieş va fi a doua rezervă în finala de vineri (1:53.42). Mihai Andrei Ţăpîrluie a ratat calificarea în finala la 50 m liber masculin, după ce a fost înregistrat în semifinale cu 23 sec 70/100. Eric Ştefan Andrieş (24.18) nu a trecut de serii la 50 m liber.

La 100 m bras feminin, Alecsia Maria Tenciu nu a prins semifinalele (1:14.32).

Ştafeta combinată de 4x100 m mixt (Robert Badea, Alecsia Tenciu, Denisa Bacalu, Mihai Ţăpîrluie) s-a oprit în serii (4:06.23).

Bilanţul delegaţiei României până acum este de 5 medalii de aur, prin înotătorii Aissia Prisecariu (200 m spate), Robert Badea (200 m mixt), ştafeta feminină de 4x100 m liber (Daria Silişteanu, Diana Stiger, Aissia Prisecariu, Ana Maria Sibişeanu, Denisa Bacalu) şi judoka Tudor Ilie Moşoi (cat. 60 kg) şi David Gliga (cat. 73 kg), 1 de argint, prin atleta Alexandra Ştefania Uţă (400 m garduri), şi 4 de bronz, prin înotătorii Darius Coman (200 m bras) şi Andrei Theodor Proca (1.500 m liber) şi atleţii Alexandra Hudea (3.000 m) şi Cristian Marius Popescu (lungime).

Conform site-ului competiţiei, România ocupă locul al treilea, devansată de Italia (10-10-8) şi Cehia (7-2-1).

România participă cu o delegaţie compusă din 92 de sportivi care concurează la 9 discipline: atletism, baschet 3x3, ciclism pe şosea, ciclism MTB, gimnastică artistică, handbal, înot, judo şi tenis.

Anul trecut, la ediţia precedentă a Festivalului Olimpic al Tineretului European, desfăşurată la Banska Bystrica (Slovacia), României a ocupat locul 8 în clasamentul final, cu 19 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.