O emisiune de mărci poştale aparţinând tematicii "Faună", sub titlul "Pupeze", este introdusă în circulaţie de Romfilatelia începând de miercuri.
Potrivit unui comunicat Romfilatelia transmis, marţi, emisiunea este formată din patru mărci poştale, patru cărţi maxime pentru pasionaţii de maximafilie, o mapă filatelică cu produs special în tiraj limitat şi un plic "prima zi", conform Agerpres.
În imaginile mărcilor poştale sunt prezentate păsări din ordinul Bucerotiformes, subordinul Upupi, din care au fost ilustrate exemplare din familia Upupidae şi familia Phoeniculidae, numite popular pupeze.
În familia Upupidae, genul Upupa, se cunosc trei specii de pupeze răspândite astfel: una în Madagascar, Upupa marginata, reprezentată pe marca poştală cu valoarea nominală de 5 lei, una în Africa, Upupa africana, redată pe marca poştală cu valoarea nominală de 6,50 lei, şi una în Europa şi Asia, Upupa epops,ilustrată pe marca poştală cu valoarea nominală de 9 lei. Acestora li se alături o specie din familia Phoeniculidae, pupăza verde de pădure, Phoeniculus purpureus, ilustrată pe marca poştală cu valoarea nominală de 25 lei.
În grafica plicului "prima zi" a emisiunii este ilustrată pupăza africană, Upupa africana.
În România trăieşte pupăza eurasiatică, Upupa epops, sau, în popor, pupăza, pur şi simplu, întâlnită în zonele de câmpie şi dealuri, dar şi până la 1300 m în Munţii Carpaţi, sau în zonele inundabile ale Deltei Dunării, bogate în sălcii scorburoase.
Emisiunea este disponibilă în reţeaua magazinelor Romfilatelia din Bucureşti, Bacău, Braşov, Cluj-Napoca, Iaşi, Timişoara, precum şi în magazinul online https://romfilatelia.ro/store/.
Comentează