Francezul Laporte a câştigat prima etapă a cursei Etoile de Besseges - Românul Grosu s-a poziționat pe locul 42

ciclism

Rutierul francez Christophe Laporte (Cofidis) a câştigat, miercuri, prima etapă a cursei cicliste Etoile de Besseges, ajunsă la ediţia a 51-a, în timp ce românul Eduard-Michael Grosu (Delko) s-a clasat pe locul al 42-lea, potrivit Agerpres.

Laporte (28 ani) a fost înregistrat cu timpul de 03 h 14 min 32 sec pe cei 143,55 km ai etapei desfăşurate în jurul localităţii franceze Bellegarde, fiind urmat în acelaşi timp de compatriotul său Nacer Bouhanni (Arkea-Samsic) şi la două secunde de danezul Mads Pedersen (Trek-Segafredo). Grosu s-a clasat pe locul al 42-lea, cu timpul de 03 h 14 min 34 sec.

Laporte a reuşit să câştige în 2019 două etape şi a terminat pe primul loc în clasamentul general.

Prima etapă a fost marcată şi de forfait-ul echipei belgiene Sport Vlaanderen-Baloise, care a înregistrat un caz de COVID-19 în cadrul staff-ului, marţi seara, şi a preferat să se retragă din precauţie.

Etapa a doua va avea loc joi, între Saint-Genies de Malgoires şi La Calmette, pe distanţa de 153,8 kilometri.