Franţa - România, scor 0-0, la pauză - La acest scor suntem în semifinală

romania tineret

Prima repriză a meciului Franţa – România din ultima etapă a Grupei C a Campionatului European under-21 s-a încheiat la egalitate, 0-0. Acest scor avantajează ambele echipe, iar în cazul în care se păstrează după 90 de minute, România şi Franţa obţin împreună calificarea în semifinalele competiţiei şi la JO de la Tokyo potrivit news.ro

Românii au cerut penalti, în minutul 18, când Amian l-a împins pe Cicâldău în careu după o centrare a lui Hagi, însă faza nu a fost verificată cu VAR.

Înaintea acestei partide, ambele echipe aveau câte şase puncte, dar golaverajul tricolorilor este mai bun, +5 faţă de +2. Pentru a obţine calificarea în semifinale şi la JO de la Tokyo, România nu trebuie să piardă la o diferenţă mai mare de două goluri cu Franţa.