Franţa şi Serbia câştigă în deplasare în preliminariile EURO 2024

euro 2024

Selecţionatele Franţei şi Serbia au obţinut victorii importante în deplasare, luni, în preliminariile EURO 2024 la fotbal, informează Agerpres.

Franţa, după 4-0 cu Olanda, a învins şi Irlanda, cu 1-0, în deplasare, prin golul lui Pavard (50).

Serbia a trecut de vecina Muntenegru cu 2-0, prin dubla lui Vlahovic (78, 90), după 2-0 cu Lituania. Risto Radunovic (FCSB) a fost rezervă la Muntenegru.

Suedia a reuşit scorul serii, 5-0 cu Azerbaidjanul.

Republica Moldova a remizat acasă cu Cehia, 0-0. Portarul Dorian Railean (Unirea Dej) şi mijlocaşul Vadim Raţă (FC Voluntari) au fost integralişti. Vitalie Damaşcan (FC Voluntari) s-a accidentat şi a fost schimbat după doar 14 minute. Virgiliu Postolachi (UTA Arad) a jucat din min. 59.

În alt meci, Austria a trecut greu, cu 2-1, de Estonia. Oaspeţii au deschis scorul prin Sappinen, după ce Gregoritsch ratase un penalty. Florian Kainz (68), la şapte minute de la introducerea sa în teren, şi Gregoritsch (88) au marcat golurile victoriei.

La estonieni, fundaşul Joonas Tamm (FCSB) şi mijlocaşul Mattias Kait (Rapid Bucureşti) au fost integralişti.

Rezultatele de luni:

Grupa B

Olanda - Gibraltar 3-0

Au marcat: Memphis Depay 23, Nathan Ake 50, 82.

Cartonaş roşu: Liam Walker (Gibraltar) 51.

Austria - Estonia 2-1

Au marcat: Florian Kainz 68, Michael Gregoritsch 88, respectiv Rauno Sappinen 25.

Michael Gregoritsch (Austria) a ratat un penalty în min. 17 (bară).

Suedia - Azerbaidjan 5-0

Au marcat: Emil Forsberg 38, Bahlul Mustafazada (autogol) 65, Viktor Gyokeres 79, Jesper Karlstrom 88, Anthony Elanga 89.

Ungaria - Bulgaria 3-0

Au marcat: Balint Vecsei 7, Dominik Szoboszlai 26, Martin Adam 39.

5 Bulgaria 2 0 0 2 0-4 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte

Primele două clasate se califică la turneul final din Germania.