Fundaşul Radu Drăguşin a debutat oficial la Salernitana

looksport.ro
radu dragusin

Tânărul fundaş român Radu Drăguşin (20 ani) a debutat oficial la noua sa echipă, Salernitana, la care a fost împrumutat de Juventus Torino până la finalul sezonului, fiind integralist în partida încheiată la egalitate pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia Spezia, luni seara, în etapa a 24-a a campionatului de fotbal al Italiei, anunță Agerpres.

Atacantul italian Simone Verdi, recrutat tot în această iarnă de Salernitana, de la Torino FC, a marcat ambele goluri ale gazdelor, din lovituri libere (3 şi 16).

Spezia a înscris la rândul de două ori în prima repriză, din loviturii de la 11 m, prin Rey Manaj (12) şi Daniele Verde (30).

Radu Drăguşin a fost integralist în acest joc şi a făcut pereche în centrul defensivei cu argentinianul Federico Fazio.

Francezul Franck Ribery, fostul star al lui Bayern Munchen, a fost titular la Salernitana, echipă care a rămas pe ultima poziţie a clasamentului din Serie A, la nouă puncte de primul loc neretrogradabil, ocupat de Cagliari, în timp ce Spezia se menţine pe poziţia a 15-a

Rezultate:

Sâmbătă

AS Roma - Genoa 0-0

Inter Milano - AC Milan 1-2

Au marcat: Perisic (38), respectiv Giroud (75, 78)

Portarii Ionuţ Radu (Inter) şi Ciprian Tătăruşanu (Milan) au urmărit meciul de pe banca de rezerve.

Fiorentina - Lazio Roma 0-3

Au marcat: Milinkovic-Savic (52), Immobile (70), Biraghi (81 - autogol).

Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio.

Duminică

Atalanta Bergamo - Cagliari 1-2

Au marcat: Palomino (64), respectiv Pereiro (50, 68).

Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, în timp ce Valentin Mihăilă a jucat pentru Atalanta din minutul 72.

Bologna - Empoli 0-0

Sampdoria Genova - Sassuolo 4-0

Au marcat: Caputo (5), Sensi (7), Conti (63), Candreva (90+1 - penalty).

Fundaşul Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo.

Venezia - SSC Napoli 0-2

Au marcat: Osimhen (59), Petagna (90+10).

Udinese - Torino 2-0

Au marcat: Molina Lucero (90+3), Pussetto (90+7 - penalty).

Juventus Torino - Hellas Verona 2-0