Gaia Realini a obținut victoria în penultima etapă a Turului Feminin al Spaniei la ciclism, dar Annemiek van Vleuten a rămas lider la clasamentul general

backtoromania.com
bicicleta ciclism biciclist

Ciclista italiană Gaia Realini (21 ani) a câştigat, sâmbătă, etapa a şasea (penultima) a Turului feminin al Spaniei, după un duel direct cu olandeza Annemiek van Vleuten (40 ani), care a preluat tricoul roşu de lider al cursei, scrie Agerpres.

Realini (Trek - Segafredo) a devenit a doua cea mai tânără câştigătoare a unei etape din La Vuelta (21 ani, 321 de zile), după germanca Lorena Wiebes în 2020 (21 ani, 234 zile), prin victoria de sâmbătă, în etapa desfăşurată între Castro Urdiales şi Laredo, pe 106,1 km.

Italianca s-a impus cu timpul de 2 h 49 min 23 sec, acelaşi înregistrat şi în cazul olandezei van Vleuten (Movistar Team), câştigătoarea precedentelor două ediţii ale cursei. Podiumul a fost completat de o altă olandez, Loes Adegeest (FDJ - SUEZ), sosită la 1 min 04 sec.

Românca Manuela Mureşan (Soltec Team) s-a clasat pe locul 105, la 26 min 06 sec de învingătoare

La general, podiumul este integral olandez, cu van Vleuten pe primul loc, urmată de Demi Vollering (Team SD Worx), la 1 min 11 sec, şi de Riejanne Markus (Team Jumbo-Visma), la 1 min 23 sec.

Mureşan este a 125-a din 128 de cicliste rămase în cursă, la 1 h 30 min 10 sec de lider.

Duminică se va desfăşura ultima etapă a cursei, Pola de Siero - Lagos de Covadonga (93,7 km).