Garbina Muguruza, a treia favorită, trece de Clara Burel și ajunge în turul doi a Australian Open

WTA Tenis
Gabrine Muguruza

Garbine Muguruza, a treia favorită, a avut dificultăți în a încheia meciul, dar s-a calificat în turul al doilea la Australian Open, cu o victorie cu 6-3, 6-4 în fața tinerei și energicei franțuzoaice Clara Burel (77 WTA), marți dimineața, pe Rod Laver Arena, din Melbourne.

Burel a dat dovadă de rezistență și a reușit să facă break-ul în fața Muguruzei în primul set, dar propriul serviciu a fost fragil, iar cele 12 duble greșeli au pus-o în situația de a nu avea nici o șansă în fața mult mai titratei sale adversare.

Experimentata spanioloaică, finalistă învinsă la Melbourne Park în urmă cu doi ani, a urcat la fileu cu eficiență, ajungând în setul doi, cu un break în față, să aibă 3 mingi de meci pe serviciul francezei.

Acesta s-a mobilizat însă, a ripostat și, după ce a salvat cele 3 mingi de meci, a făcut rebreak-ul, având șansa de a egala și a reveni în meci.

Avertizată, fosta campioană de la Wimbledon și de la Roland Garros a ridicat nivelul de joc și a închis meciul cu un nou break, după o orăși jumîtate de joc.

În turul următor, Muguruza va întâlni o altă franceză, pe Alize Cornet (61 WTA), care a trecut în primul tur de bulgăroaica Viktoriya Tomova (118 WTA).