Gazele din Marea Neagră, pilon al noii economii regionale: OMV vizează investiții extinse în România

Autor: Florin Pușcaș

Publicat: 25-07-2025 22:16

Actualizat: 26-07-2025 02:17

Article thumbnail

Sursă foto: energynomics.ro

Președintele României, Nicușor Dan, a subliniat în cadrul întâlnirii oficiale cu omologul său austriac, Alexander Van der Bellen, rolul crucial al exploatării gazelor din Marea Neagră în contextul securității energetice europene.

Proiectul Neptune Deep, în care compania austriacă OMV este partener, reprezintă nu doar o oportunitate economică pentru România, ci și un punct strategic în colaborarea bilaterală.

„Chestiunea energiei este esențială pentru securitatea europeană și, după cum știți, România va exploata gaz din Marea Neagră începând de peste 2 ani și una din companiile care este parte din echipa de companii care exploatează este compania austriacă OMV”, a declarat Nicușor Dan.

Șeful statului român a explicat că acest proiect vine într-un moment în care Europa caută soluții la criza energetică și la reducerea dependenței de sursele externe de gaz. „Acest proiect în Marea Neagră va avea efecte foarte mari. Sperăm că exploatarea gazului natural în Marea Neagră va calma situația din Europa.”

OMV își diversifică investițiile în România

Pe lângă implicarea în sectorul gazelor, OMV își extinde interesul în domeniul energiilor verzi. Președintele României a remarcat această schimbare de strategie: „Am fost surprins să constat că OMV-ul nu mai este mulțumit doar cu activitatea de exploatare a gazului și a petrolului, ci că își dorește să investească și în energii regenerabile, în fotovoltaice, de exemplu, inclusiv în România.”

Declarațiile vin pe fondul unei relații economice bilaterale în continuă creștere. „În ultimii zece ani, schimburile comerciale au crescut cu 60% și ne apropiem de 6 miliarde de euro în momentul acesta, dar există un mare potențial de creștere”, a spus Nicușor Dan. Potrivit acestuia, domeniile-cheie în care România caută noi investiții austriece sunt „zona financiar-bancară” și „zona de tehnologii de vârstă”.

România devine atractivă pentru investitorii austrieci

Președintele a menționat în mod explicit că se așteaptă ca numărul investitorilor austrieci să crească în perioada următoare: „Eu mă aștept ca numărul investitorilor austrieci în țara noastră să crească, ținând cont de contextul fiscal de la noi.”

Austria este în prezent al doilea cel mai important investitor străin în România. „Austria este o țară foarte interesată de piața românească, după cum spuneam, este evident. Dacă nu, nu am fi pe locul 2 în rândul investitorilor în România. Vrem să continuăm acest trend din diferite motive.”

În cadrul forumului de afaceri al industriașilor din Salzburg, la care președintele a participat în aceeași zi, mesajul principal transmis oamenilor de afaceri austrieci a fost cel al încrederii și stabilității. Nicușor Dan a reafirmat că România este o piață cu potențial și că transferul de bune practici din partea companiilor austriece a contribuit substanțial la modernizarea economiei românești: „Companiile austriece au o prezență importantă în economia noastră și asta nu a fost doar dezvoltare, a fost și transfer de bune practici, de cunoștințe către economia noastră și ne-a dus în punctul în care suntem astăzi.”

Interconectare energetică europeană și viitorul gazului românesc

În discuțiile cu partea austriacă, președintele a evidențiat nevoia de interconectare regională în domeniul energetic. „Noi, Europa, avem o problemă de securitate energetică și am discutat cumva două lucruri. Primul rând, cum să facem să interconectăm mai bine Europa atât pe energie electrică cât și pe gaz, iar apoi cum să facem să folosim mai bine gazul pe care o să-l extragem din Marea Neagră.”

Nicușor Dan a transmis că, deși în cadrul vizitei nu s-au semnat acorduri comerciale concrete, perspectivele de colaborare sunt reale și încurajatoare: „Deci nu v-ați așteptat să fie semnat un contract azi sau mâine între companii din România și companii din Austria, dar există perspective ca lucrul acesta să se întâmple în perioada următoare.”

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri