Gaziantep, echipa lui Marius Șumudică, s-a calificat în turul 4 al Cupei Turciei

Marius Șumudică

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică, s-a impus cu 4-0 în turul 3 al Cupei Turciei, în fața celor de la Turk Metal. Formația tehnicianului român a început mai greu duelul, dar în cele din urmă și-a păstrat statutul și a reușit să acceadă în următoarea fază a competiției, anunță MEDIAFAX.

Prima repriză s-a încheiat 1-0. Singura reaușită a venit cu două minute înaintea pauzei, după golul marcat de Chibsah. În partea secundă Gaziantep a punctat de trei ori. Ozer (minutul 49), Ugurlu (minutul 62) și Jefferson (minutul 64) au dus scorul la 4-0, pentru o calificare fără emoții în turul 4 al Cupei Turciei. În urma acestui succes, Marius Șumudică ajunge la al treilea succes consecutiv în meciurile oficiale și la al cincilea meci fără înfrângere.

În campionat, Gaziantep este pe locul 3, cu 10 puncte după 5 etape. A devansat echipe precum Galatasaray, Beșiktaș sau Trabzonspor. În următoarea rundă, trupa românului dă peste Goztepe, locul 13 din 18 echipe în prima ligă turcă.