George Jinga a câștigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Schi-Alpinism la categoria Under-20, în proba individuală

schi alpinism

Sportivul român George Jinga a cucerit medalia de argint în proba individuală masculină (12 km cu o diferenţă de nivel de 1.200 m), sâmbătă, la Under-20, la Campionatele Mondiale de schi-alpinism de la Boi Taull (Spania), potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Alpinism şi Escaladă, anunță Agerpres.

Medalia de aur a fost câştigată de austriacul Nils Oberauer, iar bronzul a revenit italianului Davide Sambrizzi.

Proba este una olimpică, astfel că George Jinga devine o speranţă la medalie în vederea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2026, de la Cortina d'Ampezzo-Milano.

Sportivul antrenat de Rareş Manea mai are în palmares un bronz mondial la cadeţi.

La Mondialele din Spania, George Jinga a reuşit şi o clasare pe locul 5 la categoria U20, în proba de vertical.

România este reprezentată de 11 sportivi la Mondiale, la toate categoriile: U18, U20, U23 şi seniori.