George Maior a făcut anunțul - Un ministru al Guvernului Dăncilă, vizită în septembrie în SUA

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 01-08-2018

Actualizat: 01-08-2018

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

România este cea mai pro-americană țară din Europa și forțele americane sunt binevenite în țara noastră, a declarat George Maior, ambasadorul României la Washington, care a precizat că Mihai Fifor, ministrul român al Apărării, se va întâlni în septembrie în SUA cu omologul său american, Jim Mattis.

"Suntem cea mai pro-americană țară din Europa", a declarat Maior într-un interviu pentru publicația Politico, conform Mediafax.

Accident aviatic în Mexic - O aeronavă cu 100 de pasageri la bord s-a prăbușit

Ambasadorul a adăugat că ministrul român al Apărării, Mihai Fifor, plănuiește să promoveze oferta României de a găzdui un contigent militar american permanent la baza aeriană de Mihail Kogalniceanu.

George Maior a precizat că Mihai Fifor va întreprinde în luna septembrie o vizită în Statele Unite, în cursul căreia se va întâlni cu Jim Mattis, secretarul american al Apărării.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri