Moțiunea simplă depusă de Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) împotriva ministrului Agriculturii, Florin Barbu, a fost respinsă, miercuri, în Camera Deputaților, de majoritatea formată din PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților. În replică, liderul AUR, George Simion, a anunțat că formațiunea sa va lansa săptămâna viitoare „Cartea Neagră a Agriculturii Românești”, un document menit să arate „dezastrul din agricultură sub actualul ministru”.
„Vom veni cu o Carte Neagră a agriculturii românești”, spune liderul AUR, George Simion, după ce moțiunea simplă depusă de AUR împotriva ministrului Agriculturii, Florin Barbu, a fost respinsă, miercuri, în Camera Deputaților, conform unui comunicat AUR.
Acuzații la adresa ministrului Agriculturii
George Simion a criticat dur modul în care Guvernul gestionează agricultura românească, acuzându-l pe ministrul Florin Barbu că a distrus gospodăria țărănească și că a permis degradarea continuă a sectorului agricol. Liderul AUR susține că politicile fiscale actuale lovesc în micii producători, în timp ce importurile de carne și produse agroalimentare cresc alarmant.
„Am primit cu toții un bilanț de 2 ani de program al domnului Barbu ca ministru al Agriculturii, ministru pentru care USR, PSD, PNL, grupul minorităților, UDMR au votat pentru a-și continua mandatul.
Vedem aici un program care se adresează suinelor. 80% din carnea de porc este importată și 100.000 de porci avem în minus de când s-a lansat acest program! Foarte eficient de altfel.
La capitolul de bovine pierdem 10.000 de capete pe an. Ni se vorbește de către domnul Barbu despre avocado și cherry, dar noi dăm în cap prin politica fiscală pe care statul o are, gospodinelor care fac gem și zacuscă. Domnul ministru a închis târgurile, a distrus gospodăria țărănească și nu asigură piață de desfacere, nu asigură infrastructură care pentru agricultori înseamnă irigații și un preț al energiei favorabil și nu oferă condiții de creditare decente, ci cămătărești pentru agricultorii români.
Să citiți aici despre programul <<Fermierul>>. Programul <<Fermierul>> abia acoperă ROBOR-ul, care doar plătește băncilor dreptul lor, dar după aceea fermierii trebuie să se împrumute la dobânzi de 10-15%. Din 10.500 de kilometri de canale de irigații, active și funcționale sunt doar 15%.
Astea sunt performanțele domnului ministru și dacă dumneavoastră, aici în Parlament, ați decis că sunt bune politicile lui, noi vom veni săptămâna viitoare cu o replică, cu o carte neagră a agriculturii românești sub ministeriatul domnului Barbu și al domnului Stănescu”, a spus președintele AUR, George Simion.
Comentează