Un solicitant de azil mexican şi-a tăiat gâtul pe un pod peste Rio Grande după ce i s-a refuzat intrarea în Statele Unite, au declarat miercuri doi oficiali de securitate mexicani, potrivit Reuters.
Bărbatul, care nu a fost identificat, a încercat să intre în Statele Unite pe la Podul Internaţional Pharr-Reynosa dintre oraşul mexican de frontieră Reynosa şi oraşul Pharr din statul american Texas.
Oficialii, care nu au permisiunea să vorbească public, au spus că, în momentul în care i s-a refuzat accesul în SUA, bărbatul a scos un cuţit şi şi-a tăiat gâtul. Ambele surse au afirmat că bărbatul încerca să obţină azil.
"S-a sinucis", a spus unul dintre oficiali. Bărbatul şi-a luat viaţa de partea mexicană a podului, la doar câţiva metri de linia de demarcaţie internaţională, a precizat cealaltă sursă.
Într-o înregistrare video scurtă şi de proastă calitate, pusă la dispoziţie de una dintre sursele de securitate, se vede cum bărbatul, îmbrăcat într-o cămaşă albastră, se apropie de oficialii americani de pe pod şi îşi ridică mâna la gât.
În fotografii împărtăşite de aceeaşi sursă se vede corpul bărbatului întins într-o baltă de sânge şi cu gâtul tăiat.
Potrivit oficialilor, bărbatul avea în jurul a 30 de ani.
Reuters a precizat că nu a putut confirma autenticitatea înregistrării video şi a fotografiilor. Nu este clar de ce s-a sinucis bărbatul.
Autoritatea vamală şi de protecţie a graniţelor din SUA nu a răspuns deocamdată solicitării Reuters de a comenta incidentul.
Biroul Procurorului General din statul mexican Tamaulipas, unde se află oraşul Reynosa, a spus că investighează moartea bărbatului.
Mulţi mexicani care încearcă să se refugieze în SUA spun că, acasă, viaţa le este în pericol din cauza bandelor criminale, care au făcut ca unele zone din Mexic să devină tot mai periculoase. Crimele au atins niveluri record în Mexic în ultimii doi ani.
Preşedintele american Donald Trump a făcut din întărirea securităţii la graniţă şi din reducerea imigraţiei ilegale de la frontiera SUA-Mexic o prioritate a administraţiei sale.
Gest extrem la frontiera dintre Mexic și SUA - Un solicitant de azil și-a tăiat gâtul după ce a fost respins de autoritățile americane
Articole Similare

732
Iranul a închis spațiul aerian: Iranul și Israelul atacă puternic. Ayatollahul Iranului a plecat din capitală
732

806
Începe războiul? Adrian Cioroianu: 'Nu poate fi exclus scenariul unei escaladări'
806

18
Comisia Europeană impune reguli noi pentru combaterea terorismului și extremismului violent
18

4.118
ALERTĂ - Israelul a lansat atacuri puternice asupra Iranului: S-a declarat stare de urgență în toată țara
4.118

1.328
Washington a luat o decizie crucială. Mișcarea care a dat industria globală a inteligenței artificiale peste cap
1.328

1.308
Ce i-a spus Zelenski șefului NATO în legătură cu disponibilitatea Rusiei de a pune capăt războiului
1.308

2.345
Ucraina primește un avertisment dur de la Fondul Monetar Internațional: are nevoie rapidă de reforme pentru a evita presiuni bugetare uriașe
2.345

1.128
Scenariu radical la Washington: Donald Trump mizează pe tarife în locul impozitelor. Analiştii politici rămân sceptici
1.128

2.047
Au descoperit fizicienii o nouă dimensiune a realității? Ipoteza care ar putea schimba radical modul în care înțelegem Universul
2.047

214
Bilanț tragic, după ce un avion al Forțelor Aeriene Boliviene s-a prăbușit în oraşul El Alto
214

1.441
Ruptură totală între Casa Albă și Anthropic: proiectele guvernamentale de inteligență artificială, sistate
1.441

157
Drona interceptată de armata Suediei lângă Malmo era rusească
157

2.202
Iranul face pasul înapoi: a acceptat să nu mai stocheze uraniu îmbogăţit
2.202

















Comentează