VIDEO Gestul devenit viral, petrecut chiar la începutul dezbaterii dintre Donald Trump și Kamala Harris

Autor: Daniel Mihai Dragomir

Publicat: 11-09-2024

Actualizat: 11-09-2024

Article thumbnail

Sursă foto: Credit: Alex Brandon / AP / Profimedia

Imaginile cu strângerea de mână a vicepreședintelui Kamala Harris cu fostul președinte Donald Trump în timp ce cei doi candidați urcau pe scena dezbaterii au devenit virale pe rețelele de socializare, mulți utilizatori lăudând gestul Kamalei Harris, scrie Newsweek.

Când cei doi candidați au fost prezentați de moderatorii ABC News și au urcat pe scena din Philadelphia, Harris s-a îndreptat direct spre podiumul lui Trump pentru o strângere impunătoare de mână. Harris s-a apropiat de adversarul său republican, s-a prezentat pe nume și a spus: „Să avem o dezbatere bună”. Trump a răspuns: „Mă bucur să te văd, distracție plăcută”.

A fost prima dată când Harris și Trump se întâlnesc față în față și marchează un moment crucial în cursa deja fără precedent pentru 2024. A fost, de asemenea, prima dată când a existat o strângere de mână între candidații la președinție de la campania din 2016.

Harris a fost lăudată de mai mulți utilizatori de pe X, fostul Twitter, pentru că s-a apropiat de Trump când a intrat pe scena dezbaterii, avocatul Aaron Parnas postând la scurt timp după dezbatere: „Kamala Harris mergând pentru strângerea de mână. O mișcare de putere”.

„Trump fie nu se aștepta la strângerea de mână, fie nu a vrut să o facă”, a scris Jemele Hill, un scriitor colaborator la Atlantic. Kyle Kulinski, gazda podcastului progresist, a adăugat: „Se pare că Trump nu a vrut strângerea de mână, dar Kamala a mizat pe ea”.

„O strângere de mână extrem de agresivă”, a declarat Jen Psaki, gazda MSNBC.

Kamala Harris, mult mai stăpână pe situație în cea mai mare parte a dezbaterii

content-image

Harris a părut să dețină avantajul în cea mai mare parte a dezbaterii, presându-l pe Trump cu privire la probleme precum avortul și revoltele de la Capitoliul SUA din 6 ianuarie 2021. Când vicepreședintele se întorcea adesea să privească spre Trump, în timp ce răspundea la întrebările moderatorilor, Trump privea drept înainte, uneori făcând contact vizual cu camera.

Mai mulți utilizatori X au lăudat, de asemenea, performanța Kamalei Harris, inclusiv Abby Phillip de la CNN, care a scris că evenimentul „a fost caracterizat prin faptul că Harris a aruncat multă momeală și Trump a ridicat-o cu nerăbdare”.

„Kamala Harris îl distruge pe Trump până acum în această dezbatere prezidențială”, a adăugat personalitatea internetului Brian Krassenstein.

„Atunci când ea îl privește, pare o combinație de amuzament și milă”, a adăugat Tom Nichols, redactor la Atlantic .

Donald Trump a sărit adesea de la un subiect la altul în timpul răspunsurilor sale, iar ambii candidați și-au aruncat insulte de-a lungul serii, descriindu-și adversarul drept o amenințare la adresa viitorului țării. De asemenea, Trump a asociat-o în mod repetat pe Harris de administrația președintelui Joe Biden și a descris politicile Casei Albe privind politica externă și imigrația ca fiind „slabe”.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri