Gică Hagi îl umilește pe Dan Petrescu: Farul învinge categoric CFR Cluj, scor 3-1

Gică Hagi

Echipa CFR Cluj a pierdut duminică, pe teren propriu, meciul cu echipa Farul Constanţa, scor 1-3, în etapa a şaptea a Superligii. Campioana CFR a condus cu 1-0

Clujenii au deschis scorul în minutul 10, după ce arbitrul Radu Petrescu a anulat golul lui Malele, din minutul 6, pentru ofsaid, dar, după vizionarea VAR a acordat penalti pentru CFR Cluj din cauza unui henţ a lui M. Popescu. Lovitura de la 11 m a fost transformată de Malele. Farul a egalat în minutul 34, prin Pitu – gol cu o lovitura de cap, din centrarea lui Nedelcu. Golul constănţenilor a vut nevoie de validarea VAR. În minutul 63 Farul a luat conducerea pe tabelă după golul înscris de Louis Munteanu, pentru ca în minutul 88 acelaşi Louis Munteanu să majoreze scorul la 3-1 pentru Farul, relatează News.ro.

Este a treia înfrângere suferită de CFR Cluj în actuala ediţie a Superligii. Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 15 puncte.

CFR CLUJ: Scuffet - Braun, Kolinger, R. Bălan, Brucic (Camora 46’) - Bordeianu, Muhar, Hoban (Jefte Batancor 69’) – Roger (Deac 46’), Malele (Birligea 81’), Păun (Petrila 64’). ANTRENOR: Dan Petrescu

FARUL: Aioani - Sîrbu, Larie, M. Popescu, Kiki – Artean (Doukoure 46’), Nedelcu, Grameni (Casap 76’) – R. Moldoveanu (L. Munteanu 46’), Alibec (Andronache 81’), Pitu (T. Băluţă 70’). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Brucic 24, Kolinger 75 / Alibec 45+3

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Mihail Grigoriu, Sebastian Eugen Gheorghe - Florin Andrei

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Ciprian Florin Danşa

Observator: Iosif Olah

Până acum, în etapa a 7-a din Superligă s-au disputat meciurile:

FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-0, UTA Arad – FCU 1948 Craiova 2-1, Petrolul Ploieşti – CS Mioveni 0-0, Sepsi Sf Gheorghe – Rapid 1-2, FC Argeş - Chindia Târgovişte 2-1.