Gigantul Facebook, amendat cu 7 milioane de euro în Italia

Autor: Bran Irina Alexandra

Publicat: 17-02-2021

Actualizat: 17-02-2021

Article thumbnail

Sursă foto: Freepik.com

Autoritatea italiană pentru concurenţă (AGCM) a anunţat miercuri o nouă amendă, în valoare de 7 milioane de euro, împotriva Facebook pentru practică înşelătoare în materie de protecţie a datelor, transmite AFP, potrivit AGERPRES.

Potrivit AGCM, gigantul social media nu şi-a informat în mod corect utilizatorii cu privire la modalitatea de colectare a datelor lor în scopuri comerciale.

Citește și: VIDEO 18+ Imagini cu femeia care pică de la etajul 6 al unui bloc, pentru a scăpa din flăcări

AGCM a aplicat deja companiei Facebook o amendă de 5 milioane de euro în anul 2018, pentru practici comerciale neloiale şi i-a ordonat să adopte măsuri corective.

A doua amendă a fost decisă întrucât Facebook a ignorat ordinele de modificare a practicilor sale, aşa cum i s-a solicitat, a explicat Autoritatea italiană pentru concurenţă. ''Totuşi, nu sunt furnizate informaţii imediate şi clare privitoare la colectarea şi folosirea datelor utilizatorilor în scopuri comerciale'', a precizat AGCM.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri