Girona FC încheie anul neînvinsă în deplasare în La Liga

pariurix.com
la liga

Revelaţia Girona FC a încheiat prima parte a sezonului 2023/2024 din prima ligă spaniolă de fotbal cu acelaşi punctaj ca Real Madrid (45 de puncte) şi cu un golaveraj mai slab, dar a rămas neînvinsă în cele nouă deplasări, cu un bilanţ de şapte victorii şi două înfrângeri, transmite EFE.

Doar trei echipe au mai reuşit şapte sau mai multe victorii în deplasare în prima parte a sezonului în istoria La Liga: Real Madrid în sezonul 1988/1989 (şapte victorii şi trei remize), Betis Sevilla în 1996/1997 (şapte victorii şi patru remize) şi FC Barcelona în sezoanele 2009/2010 (şapte victorii şi trei remize), 2010/2011 (nouă victorii), 2012/2013 (zece victorii) şi 2017/2018 (opt victorii şi două remize).

Girona a început campionatul cu un egal la Real Sociedad (1-1), iar apoi a înlănţuit şapte victorii pe teren advers cu Sevilla FC (2-1), Granada (4-2), Villarreal (2-1), Cadiz (1-0), Osasuna (4-2), Rayo Vallecano (2-1) şi FC Barcelona (4-2). Joi, în ultimul său meci în deplasare din acest an, Girona a remizat cu Betis Sevilla (1-1), după ce a condus cu 1-0 până în minutul 88.

Pe teren propriu, Girona a fost învinsă clar de Real Madrid cu 3-0, în meciul din 30 septembrie. Echipa catalană a strâns însă 23 de puncte în nouă deplasări, tot atâtea cât a reuşit Real Madrid în zece deplasări.

La Liga s-a întrerupt pentru o scurtă pauză de iarnă şi se va relua la începutul anului viitor, când Real Madrid va primi vizita echipei Mallorca, iar Girona va fi gazda lui Atletico Madrid, ambele partide programate pe 3 ianuarie.