Girondins Bordeaux, care se confruntă cu 21 de cazuri de infectare cu Covid-19 în lotul său, a fost eliminată din Cupa Franţei

digisport.ro
fotbal minge cap

Echipa Girondins Bordeaux, confruntată cu 21 de cazuri de infectare cu Covid-19 în lotul său, a fost eliminată din Cupa Franţei la fotbal, fiind învinsă în deplasare, cu scorul de 3-0, de o altă formaţie din Ligue 1, Stade Brest, într-o partidă disputată duminică, în şaisprezecimile de finală, conform agerpres.

Gazdele s-au impus prin golurile marcate de Steve Mounie (36 - penalty), Romain Faivre (81 - penalty) şi Jeremy Le Douaron (90+4).

Într-un alt meci, Clermont Foot a fost învinsă în deplasare, cu 2-0, de formaţia de ligă secundă SC Bastia. Au marcat: Benjamin Santelli (25) şi Anthony Robic (70).

Echipa de liga a patra Versailles a acces în premieră în optimile de finală ale Cupei Franţei, graţie victoriei cu 4-0 înregistrată în faţa formaţiei de divizia a cincea La Roche VF.

Rezultate:
AS Cannes (D5) - Toulouse (D2) 0-1
Versailles 78 (D4) - La Roche VF (D5) 4-0
(+) Brest (D1) - Bordeaux (D1) 3-0
(+) Nantes (D1) - Vitré (D4) 2-0
(+) Bergerac (D4) - Créteil (D3) 5-4. la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri)
(+) Nancy (D2) - Rennes (D1) 4-3. la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)
(+) SC Bastia (D2) - Clermont (D1) 2-0
(+) Montpellier (D1) - Strasbourg (D1) 1-0
ESA Linas-Montlhery (D5) - (+) Amiens (D2) 3-4, la loviturile de departajare (3-3 după prelungiri)
Thaon (D5) - (+) Reims (D1) 0-1
Jura Sud (D4) - (+) Saint-Etienne (D1) 1-4
Quevilly-Rouen (D2) - (+) AS Monaco (D1) 1-3
Chauvigny (D5) - (+) Marseille (D1) 0-3

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în faza următoare.

Paris Saint-Germain, liderul campionatului Franţei, va juca în deplasare, luni, cu echipa de liga a patra Vannes, în timp ce marţi va avea loc meciul RC Lens - Lille OGC.

Echipa OGC Nice este calificată în optimile de finală fără să joace, ca urmare a eliminării formaţiilor Paris FC şi Olympique Lyon, după incidentele care au dus la întreruperea meciului lor din 32-imile de finală, luna trecută.