Serie A se află în prag de insolvenţă şi are nevoie de mai mare ajutor financiar din partea guvernului în timpul pandemiei şi de accesul mai multor spectatori pe stadioane, a avertizat Giuseppe Marotta, directorul executiv al clubului de fotbal Inter Milano, citat de Reuters.
Marotta a declarat, într-un interviu pentru ziarul Il Sole 24 Ore, că instituţiile politice ale ţării nu mai pot ignora situaţia financiară a fotbalului italian, conform Agerpres.
''Este un sistem la marginea prăpastiei, care fără nicio îndoială a avut deja probleme înainte de Covid-19, dar care nu a primit practic niciun sprijin în aceşti doi ani de pandemie'', a spus Marotta, membru al Comitetului Executiv al Federaţiei italiene de fotbal (FICG) ca reprezentant al Serie A.
La începutul lunii ianuarie, cluburile italiene au acceptat în unanimitate să reducă numărul spectatorilor la 5.000 timp de două etape, pentru a domoli rata de infectare cu Covid-19, dar Marotta susţine acum ca stadioanele să primească mai mulţi suporteri.
După ce la începutul anului 2020, campionatul s-a întrerupt şi meciurile s-au jucat fără spectatori, după eliminarea restricţiilor capacitatea stadioanelor a fost limitată la 50%.
''Facilităţile exterioare sunt fără îndoială sigure cu măşti FFP2, certificate verzi şi reducerea capacităţii la 50%. Vânzare a doar 5.000 de bilete a fost o altă dovadă că luăm lucrurile în serios şi a fost un alt sacrificiu pentru noi. Dacă Franţa este pregătită să primească suporteri la capacitate de 100% a stadioanelor, aşa cum deja se întâmplă în Anglia, are vreun sens pentru noi să rămânem limită mică de spectatori?'', a afirmat Marotta.
''Fotbalul este încă considerat lumea preşedinţilor 'bogaţi şi proşti' care aruncă cu banii pentru amuzament. Lumea noastră se luptă să fie recunoscută pentru ceea ce este, dar cum poţi ignora faptul că fotbalul profesionist este o industrie ca oricare alta?'', a concluzionat oficialul.
Giuseppe Marotta, directorul executiv Inter Milano, avertizează: Serie A se află în prag de insolvenţă şi are nevoie de mai mare ajutor financiar
Explorează subiectul
Articole Similare

23
Jorge Martin a fost operat cu succes la clavicula dreaptă
23

74
VIDEO Probleme pentru jucătorii echipei Liverpool înaintea meciului cu Galatasaray
74

343
FOTO Un gigant software l-a convins pe David Popovici să meargă în SUA
343

36
S-au stabilit meciurile din primele faze ale Cupei României la handbal
36

131
Adrian Porumboiu investește din nou în fotbal: 'Discuția pe care am avut-o este clară'
131

99
Alcaraz, campion la Tokyo. A ajuns la al 24-lea trofeu din carieră
99

52
Nouă meciuri programate marți în Liga Campionilor. Echipa lui Chivu joacă cu Slavia
52

3.380
Ion Țiriac vrea să dea încă o lovitură. Își extinde imperiul din Africa: 'Acolo oamenii trăiesc în urmă cu o sută de ani'
3.380

76
Clubul Valencia dă în judecată Netflix, după documentarul despre Vinicius unde era
76

81
Clubul Valencia dă în judecată Netflix, după documentarul despre Vinicius
81

25
Coco Gauff vrea sezoane mai scurte în circuitul feminin
25

60
Jannik Sinner s-a calificat în a 30-a sa finală ATP
60

36
Suedezul Mohammed Al-Hakim arbitrează FCSB - Young Boys Berna. Arbitru din Malta pentru olteni
36
Comentează