Grădiniţă din mediul rural, din Bistrița-Năsăud, trecută în scenariul roşu

Autor: Ioana Necula, Redactor

Publicat: 02-10-2020

Actualizat: 02-10-2020

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Grădiniţa cu program normal din localitatea bistriţeană Reteag, comuna Petru Rareş, a intrat, de vineri, în scenariul roşu, fiind prima unitate de învăţământ din judeţul Bistriţa-Năsăud pentru care se decide această măsură, potrivit Agerpres.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Şcolar Judeţean (IŞJ) Bistriţa-Năsăud, Monica Buboly, a declarat pentru AGERPRES că această grădiniţă este frecventată de 36 de copii.

Citește și: Nelu Tătaru: ‘Nu putem limita această creştere decât respectând regulile’

"Este vorba despre grădiniţa cu program normal Reteag, unde sunt 36 de copii", a spus Buboly.

Şefa Direcţiei de Sănătate Publică Bistriţa-Năsăud, Anca Andriţoiu, a precizat că trecerea în scenariul roşu s-a făcut după ce o femeie din personalul de curăţenie a fost confirmată cu COVID-19, aceasta fiind şi cea care îi supraveghea pe copii în pauze.

La această dată, din totalul de 295 de unităţi de învăţământ din judeţul Bistriţa-Năsăud, 243 funcţionează în scenariul verde, 51 în scenariul galben (cel mai recent caz fiind al şcolii sanitare postliceale din Bistriţa), iar o unitate este în scenariul roşu, exclusiv online.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri