Preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a refuzat sâmbătă să discute la telefon cu premierul grec, Alexis Tsipras, după ce acesta a respins vehement propunerile creditorilor Atenei, relatează AFP.
"Pot confirma că a existat o solicitare pentru un apel telefonic (...) Sâmbătă, nu a avut loc", a precizat o purtătoare de cuvânt a Comisiei.
"Preşedintele Juncker şi premierul Tsipras vor rămâne cu siguranţă în contact în zilele următoare", după cum s-a stabilit cu prilejul unei reuniuni desfăşurate miercuri seară la Bruxelles, a subliniat ea.
În cursul acestei reuniuni, la care a asistat şi preşedintele Eurogrupului, Jeroen Dijsselbloem, Jean-Claude Juncker a expus lista reformelor cerute de creditorii Greciei (UE, FMI şi BCE) în schimbul plăţii unei tranşe de 7,2 miliarde de euro ca ajutor pentru ţara aflată în pragul incapacităţii de plată.
Alexis Tsipras propusese finanţatorilor cu două zile înainte propria serie de reforme, pe care în special Germania refuză să o considere ca "o bază" de discuţie.
Creditorii vor ca Atena, după cinci ani de austeritate, să facă economii suplimentare de trei miliarde de euro, cerând printre altele majorarea TVA la curentul electric sau tăieri în pensiile celor mai defavorizate persoane, inacceptabile pentru liderul provenit din rândul stângii radicale.
La finalul reuniunii, Jeroen Dijsselbloem, a calificat discuţiile ca "foarte bune" şi a dat asigurări că vor fi reluate în câteva zile.
Revenit la Atena, Alexis Tsipras a luat prin surprindere pe toată lumea grupând cele 1,6 miliarde de euro plăţi către FMI în iunie, în timp ce un împrumut de 300 de milioane de euro avea scadenţa vineri.
În faţa parlamentului elen, el a respins vineri cu fermitate planul de reforme 'absurd' propus în această săptămână Greciei de către creditorii săi, UE şi FMI, declarându-se în acelaşi timp convins că un acord este 'mai aproape ca niciodată'.
"Multă retorică", a decriptat o sursă implicată în discuţiile cu Atena, ceea ce subliniază că "acest discurs nu a fost în sensul rupturii".AGERPRES
Grecia: Juncker refuză să discute cu Tsipras, în ajunul reuniunii G7
Explorează subiectul
Articole Similare

3.438
Pană majoră: au fost supendate toate trenurile între Londra, Paris, Amsterdam şi Bruxelles de la compania Eurostar
3.438

1.752
Europa pierde teren în fața giganților SUA și China: unele obiective pun la pământ o industrie cheie din zilele noastre
1.752

4.245
Putin și Trump, pe aceeași lungime de undă în privința armistițiului temporar: Nu sunt de acord cu ideea propusă de ucraineni și europeni
4.245

180
Victor Negrescu: 'PNRR-uri simplificate în avantajul României '
180

1.619
Bulgaria se pregăteşte de momentul intrării în zona euro: ce îi sperie pe bulgari (The Guardian)
1.619

1.959
Deținerea de criptomonede este în creștere în Europa: Cine investește cel mai mult?
1.959

433
Britanicii încep să regrete Brexit-ul - Sindicatele cer legături economice mai strânse cu Uniunea Europeană
433

1.647
Le Monde: Cum au ajuns documentele românești o portiță pentru rușii care evită sancțiunile UE
1.647

4.148
Ruptură transatlantică: UE amenință cu represalii asupra SUA, după ce a sancționat cinci personalităţi europene
4.148

313
UE, Franța și Germania critică interdicțiile de viză impuse de SUA: „Libertatea de exprimare este un drept fundamental în Europa”
313

117
Victor Negrescu, bilanț la final de an parlamentar: „Decizii care contează, nu vorbe goale”
117

3.243
Prețurile terenurilor arabile în România: Diferențe considerabile între țara noastră și alte state UE
3.243

169
Schengen, un drept câștigat prin perseverență: Un an de la integrarea României, delegația română din S&D subliniază miza strategică a acestui succes
169

















Comentează