Circa 400 de piloţi ai companiei aeriene scandinave SAS au intrat în grevă vineri pentru a cere salarii mai mari şi condiţii de muncă mai bune, provocând anularea zborurilor interne şi europene ce penalizează 4.000 de pasageri, a anunţat SAS într-un comunicat, citat de AFP.
"Sindicatul piloţilor suedezi i-a chemat pe toţi cei 400 de membri să facă grevă pe zboruri pe distanţe scurte. Zborurile interne şi europene care pleacă din Suedia sunt anulate", adaugă compania.
Aproximativ 40 de zboruri operate de piloţi pe aeroportul Arlanda din Stockholm au fost anulate după ruptura negocierilor la 18.00 (16.00 GMT), adaugă compania.
După luni de negocieri, sindicatul SPF al piloţilor suedezi a respins propunerea mediatorilor pentru o creştere salarială de 2,2%, în timp ce piloţii cer o creştere de 3,5%.
Conducerea susţine că toate cererile piloţilor, de asemenea cu privire la contracte de muncă oferind o mai mare siguranţă, ar conduce la o creştere de 10% a costurilor.
"Ne dorim ca salariaţii noştri să se simtă în siguranţă la locurile lor de muncă, dar cererile salariale ale piloţilor sunt pur şi simplu exagerate. Nu ne putem permite să plătim atât ţinând cont de concurenţa din sectorul" aerian, a explicat vineri Rickard Gustafson, CEO al SAS, înainte de declanşarea grevei.AGERPRES
Grevă a piloţilor de la SAS, mii de pasageri blocaţi
Explorează subiectul
Articole Similare

1.208
Industria fast-food se reinventează: McDonald’s își adaptează strategia ca urmare a fenomenului Ozempic
1.208

36
Atenţionare de călătorie MAE: Cod roşu de vânt puternic în Spania
36

1.123
Decizie radicală: Un oraș turistic de lângă România interzice vânzarea de alcool după ora 20.00
1.123

2.494
VIDEO Trump, „tăvălit” bine la conferința de la Munchen: „E cel mai distructiv președinte” din istoria SUA
2.494

2.382
Opozantul rus Mihail Hodorkovski, previziuni sumbre: „Europa se va confrunta cu un război rece cu Rusia!”
2.382

1.954
VIDEO Trump îl presează pe Zelenski să cedeze la negocieri: „Să se miște! Rusia vrea să facă o înţelegere"
1.954

23
VIDEO Franţa/Un bărbat ce ameninţa jandarmi a fost rănit de unul dintre ei; Parchetul antiterorist a declanşat o anchetă
23

2.512
Primul efect după schimbarea „ștafetei” de la SUA la Europa în fruntea NATO: șeful alianței cere mai mulți bani pentru apărare
2.512

120
Donald Trump anunţă că un al doilea portavion american va pleca "foarte curând" spre Golf şi avertizează Iranul
120

200
Alegeri în Ungaria - Viktor Orban pare câștigător: Fidesz se menţine la 46%, urmat de Tisza cu 40%, potrivit unui sondaj preelectoral
200

62
Ministrul Radu Miruţă, întrevederi cu reprezentanţi ai industriei europene de Apărare, la München
62

663
Regele Charles nu este fanul lui Donald Trump. Dezvăluirile unui jurnalist britanic
663

1.664
Fiul lui Ramzan Kadîrov, la un pas să-și piardă vederea. A fost tratat într-o celebră clinică din Moscova
1.664

















Comentează