Grupa României pentru Euro 2024: Elveţia a spulberat Belarusul, 5-0, iar Israelul a remizat cu Kosovo

footyheadlines.com
euro 2024 uefa logo germania

Echipa naţională de fotbal a Elveţiei a învins sâmbătă seara, în deplasare, scor 5-0, naţionala din Belarus, într-un meci din cadrul grupei I a calificărilor pentru Euro 2024. În aceeaşi grupă, meciul Andorra – România se va disputa de la ora 21.45.

Pe teren neutru, la Novi Sad, în Serbia, naţionala Elveţiei nu a avut absolut nici o problemă cu o echipă naţională modestă a Belarusului. Renato Steffen, atacantul de 31 de ani de la Lugano, a reuşit o triplă în prima repriză, iar în partea secundă oaspeţii au mai înscris de două ori, încheind meciul cu un 5-0 care trimite Elveţia pe prima poziţie în clasamentul grupei I, scrie news.ro.

În al doilea meci disputat sâmbătă, la Tel Aviv, Israel a înscris în propria poartă, prin căpitanul Eli Dasa, în minutul 36, aducându-i pe oaspeţi în avantaj. Gazdele au egalat în repriza a doua, prin Dor Peretz, iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1, chiar dacă oaspeţii au avut o mare ocazie în minutele de prelungire.

Rezultate înregistrate sâmbătă în meciurile grupei I, grupa României, în calificările Euro 2024:

Belarus – Elveţia 0-5 (Steffen 4, 17, 29, Xhaka 62, Amdouni 65);

Israel – Kosovo 1-1 (D. Peretz 56 / Dasa 36 autogol).