Grupul lui Tariceanu il ataca pe Iohannis la case cu articole din presa

Autor: Iosif Buble, Colaborator

Publicat: 16-06-2014

Actualizat: 16-06-2014

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Grupul de Inițiativă pentru Păstrarea Identității Liberale a considerat oportun să adreseze acum acest avertisment delegaților, în care ne vom referi la candidatul Klaus Iohannis, pentru ca decizia lor să fie luată în cunoștință de cauză. Pentru noi, funcția de președinte al PNL este o instituție care trebuie protejată în fața unor pericole și atacuri din exterior sau interior și de aceea referirile la candidatul Iohannis nu trebuie considerate ca atacuri la persoană. Ele reflectă doar preocuparea noastră legată de prestigiul și viitorul partidului, de instituția președintelui partidului,
se spune intr-un comunicat al Grupului de initiativa pentru pastrarea identitatii liberale remis stiripesurse.ro

  1. Aspectul etic


Domnul Iohannis a fost, spre onoarea sa ca politician, primul membru al conducerii actualmente demisionare care și-a recunoscut responsabilitatea și incompetența care au dus la scorul nesatisfăcător obținut de PNL la europarlamentare. Evoluția sa ulterioară a contrazis total gestul inițial, noi aflându-ne acum în fața eventualității hilare de a premia insuccesul, de a încuraja și promova incapacitatea și incompetența politică la nivelul cel mai înalt în partid. Mai mult, este vehiculată de către domnul Iohannis ipoteza că și Crin Antonescu, principalul artizan al rezultatelor negative cu care se confruntă azi PNL, va reveni la ”prezidiu”, așa încât am putea constata după Congres că avem la cârmă aceeași conducere care ne-a adus în situația actuală. Alegerea în fruntea partidului a domnului Iohannis ar constitui o deresponsabilizare implicită față de actul de conducere politică. Fie că duce partidul spre victorie, fie că-l duce spre dezastru, prezidiul rămâne același, mai puțin o permutare de scaune. Nu credem că mai există în lumea civilizată o asemenea abordare. Dacă gestul demisiei de onoare făcut de domnul Iohannis imediat după alegeri era unul sincer și nu ipocrit, domnia sa ar fi trebuit să se abțină să-și depună candidatura la președinția partidului.

 

  1. Aspectul legal


 

Știm cu toții că presa are de multe ori tendința să exagereze, să prezinte faptele de o manieră senzaționalistă. Avem totuși obligația să privim cu atenție și să distingem adevărul din informațiile vehiculate în mass media. Este cazul în documentarul dat publicității de ziarul ”Evenimentul zilei” sub titlul: ”Dezvăluiri. Cum s-a îmbogățit Iohannis folosindu-se de falși moștenitori și de acte fabricate”. Faptele relatate și deciziile instanțelor de judecată proiectează o imagine nedorită asupra candidatului la președinția partidului. Problemele de legalitate consemnate în deciziile instanțelor de judecată, ni-l arată pe primarul Sibiului ca un personaj incorect, vulnerabil și, deci, ușor șantajabil de diverși politicieni, adversari ai PNL, specializați în acest gen de acțiuni.

 

O altă problemă în Justiție cu care se confruntă dl Iohannis este legată de procesul său aflat pe rol la ÎCCJ. În 24 aprilie 2013, ANI anunța că a constatat că primarul Sibiului, Klaus Iohannis, se află în incompatibilitate întrucât are și calitatea de reprezentant al municipiului în Adunarea Generala a Acționarilor S.C. Apa Canal SA Sibiu, din 5 august 2010 și SC Piețe SA, din 30 aprilie 2009, ceea ce contravine prevederilor legale. Ca un fel de recunoaștere că a încălcat Legea și ca să intre în legalitate după ce a fost identificat ca incompatibil de ANI, domnul Iohannis declara pe 11 iunie: ”Părerea mea este că legea trebuie modificată”. La aceeași dată, tot domnia sa spunea presei: ”Nu o să fiu eu cel care se cramponează de o funcție publică. Dacă vreo instanță constată că sunt incompatibil, evident, că voi renunța la funcția publică”. Problema renuțării la funcția publică în cazul în care ÎCCJ decide incompatibilitatea nu ar fi un act de curtoazie, de bunăvoință, din partea primarului Sibiului, ci o obligație legală. Dar nu funcția sa la Sibiu ne preocupă, ci faptul că un cetățean aflat într-o situație incertă față de Lege ar putea fi ales președintele PNL. Ce face PNL? Organizează un nou congres, dacă domnul Iohannis se dovedește a fi certat cu Legea? Nu credem că alegerea ca președinte al PNL a unei persoane cu potențial evident de a fi șantajabil este în folosul partidului, ci mai degrabă în folosul echipei Băsescu, care își caută un ultim refugiu în PNL după încheierea mandatului la Cotroceni.

 

Stimați colegi liberali, stimați delegați la Congres, vă invităm să meditați asupra celor prezentate de noi.

 

Bucureşti, 16 iunie 2014
Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri