Guardiola, după umilința cu Basel: 'Prima repriză a fost bună, în a doua am uitat să atacăm, să jucăm'

Pep Guardiola

Tehnicianul echipei Manchester City, Josep Guardiola, a declarat după meciul cu FC Basel, scor 1-2, că îl bucură calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, însă a menţionat prestaţia slabă a formaţiei sale în repriza a doua a partidei de joi.

“Ne bucurăm că ne-am calificat în sferturile de finală, suntem foarte bucuroşi. Prima repriză a fost bună. În repriza a doua am uitat să atacăm, am uitat să jucăm. Repriza a doua a fost foarte slabă”, a spus Guardiola, potrivit News.ro.

El consideră că sferturile de finală vor fi foarte dificile. “În sferturi, la acel nivel, toate adversarele vor fi foarte dificile. Vom încerca să fim pregătiţi şi să revenim în formă”, a afirmat el.

Formaţia Manchester City a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa FC Basel, în manşa secundă a optimilor Ligii Campionilor, dar s-a calificat în sferturile competiţiei datorită victoriei cu 4-0 din tur.

Golurile au fost marcate de Gabriel Jesus ‘8 pentru gazde şi Mohamed Elyounoussi ’17 şi Michael Lang ’71 pentru FC Basel.

Tragerea la sorţi a sferturilor de finală ale LC va avea loc la 16 martie.