Guvernul a stabilit, miercuri, creşterea cu 25 a numărului de posturi al angajaţilor din vămi ai ANSVSA, a anunţat purtătorul de cuvânt al Executivului, Dan Cărbunaru, el precizând că motivul îl reprezintă creşterea volumului de activitate la frontieră ca urmare a agresiunii militare ruse din Ucraina. Cele 25 de posturi vor fi distribuite la punctele de trecere a frontierei cu Ucraina, Republica Moldova, Serbia, astfel: Halmeu (3 posturi), Siret (4 posturi), Vicşani-Dorneşti (3 posturi), Stânca-Costeşti (4 posturi), Sculeni (2 posturi), Albiţa (2 posturi), Constanţa (1 post), Aeroportul Internaţional Henri-Coandă Bucureşti (1 post), Moraviţa (1 post), Galaţi (1 post), Isaccea (2 posturi), Aeroportul Internaţional ”Avram Iancu” Cluj Napoca (1 post), potrivit news.ro.
Guvernul a stabilit creşterea cu 25 a numărului de posturi ANSVSA din vămi, urmare creşterii volumului de activitate la frontieră ca urmare a agresiunii rusești
Astfel, Executivul a votat o hotărâre de Guvern pentru modificarea anexei nr. 2 la Hotărârea Guvernului nr.1415/2009 privind organizarea şi funcţionarea Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor şi a unităţilor din subordinea acesteia
”Având în vedere creşterea volumului de activitate la frontieră ca urmare a agresiunii militare ruse din Ucraina, nevoia suplimentării posturilor angajaţilor din vămi a ANSVSA a generat această hotărâre care prevede suplimentarea cu 25 a posturilor aferente direcţiilor sanitar-veterinare şi pentru siguranţa alimentelor judeţene care au în structură posturile de inspecţie la frontieră”, a spus Cărbunaru.
Acestea sunt necesare efectuării activităţilor de control oficial ale ANSVSA, în vederea gestionării în mod corespunzător a volumului mare de activitate la frontieră ca urmare a crizei din Ucraina, a precizat el.
Cele 25 de posturi vor fi distribuite la punctele de trecere a frontierei cu Ucraina, Republica Moldova, Serbia, astfel: Halmeu (3 posturi), Siret (4 posturi), Vicşani-Dorneşti (3 posturi), Stânca-Costeşti (4 posturi), Sculeni (2 posturi), Albiţa (2 posturi), Constanţa (1 post), Aeroportul Internaţional Henri-Coandă Bucureşti (1 post), Moraviţa (1 post), Galaţi (1 post), Isaccea (2 posturi), Aeroportul Internaţional ”Avram Iancu” Cluj Napoca (1 post).
Explorează subiectul
București
7°C
Articole Similare

1.272
VIDEO Călin Georgescu, la semnarea controlului judiciar: "Oamenii care nu cred în acest popor, în mod evident nu cred în această țară și nu cred în Dumnezeu"
1.272

873
FOTO Alertă în iași, după ce un deținut a evadat de la Filarmonică: Unde l-au capturat polițiștii
873

1.335
VIDEO Urmărire cu focuri de armă în Ilfov, după ce un șofer a fugit de polițiști
1.335

46
Pârtiile din Sinaia, deschise după o perioadă în care domeniul schiabil nu a fost practicabil
46

5.427
Percheziții DNA la Autoritatea Rutieră: suspiciuni de corupție și examene „aranjate” pe bani
5.427

42
Incendiul de la depozitul ilegal de deşeuri. Garda de Mediu a amendat primăria cu 45.000 lei
42

48
Avertizare INHGA: Cod galben de inundaţii pe râuri din două județe
48

272
De la „meditație orgasmică” la închisoare: fondatoarea OneTaste, condamnată la 9 ani
272

4.103
Cine sunt cele cinci victime scoase din mașina strivită între două tiruri, la Cluj: Un băiat urma să aibă majoratul în curând
4.103

92
Sfârșit cumplit în Giurgiu: bărbat decedat după ce casa i-a luat foc şi tavanul s-a prăbuşit peste el
92

38
Conferința „Sănătatea nu are vârstă” - prevenția, educația și implicarea socială, esențiale pentru o îmbătrânire activă
38

74
Carmen Orban va susține instituirea Zilei Vârstnicului pe 1 octombrie, la propunerea Institutului Român pentru Îmbătrânire Activă
74

1.273
FOTO Atenție, șoferi: coduri QR false pe parcometre. Primăria Capitalei: 'Vă pot lăsa fără bani'
1.273
















Comentează