Guvernul Spaniei a anunţat marţi că respinge ultimatumul Cataloniei privind demersurile pentru autodeterminare, informează Reuters.
Liderul regional catalan Quim Torra ameninţase ceva mai devreme că va retrage sprijinul parlamentar pentru guvernul de la Madrid condus de premierul Pedro Sanchez, dacă acesta nu va aproba în maximum o lună un mecanism pentru autodeterminare.
"Nu acceptăm ultimatumuri", a declarat presei purtătoarea de cuvânt a cabinetului spaniol, Isabel Celaa. "Autoguvernare da, dar independenţă nu", a adăugat ea.
Guvernul spaniol respinge ultimatumul catalan cu privire la autodeterminare
București
9°C
Articole Similare

220
Războiul din Ucraina rescrie harta crimei organizate la nivel global, arată un nou raport
220

16
Consilierul preşedintelui rus, Iuri Uşakov: Strâmtoarea Ormuz este deschisă pentru Rusia
16

21
Bruce Springsteen își începe turneul cu un atac la Donald Trump: A transformat SUA într-o națiune „necinstită, imprevizibilă, prădătoare și iresponsabilă”
21

9
Țoiu: România a obținut al 24-lea aviz din cele 25 necesare pentru aderarea la OCDE
9

1.045
Bloomberg dezvăluie că România a cheltuit peste 1 miliard de euro pentru stabilizarea monedei în luna martie
1.045

1.443
New York Times dezvăluie detalii despre recuperarea Coifului de la Coțofenești: 'Un artefact foarte apreciat din România'
1.443

12
Ritual special înainte de Paşte: Papa Leon al XIV-lea a spălat picioarele a 12 preoţi din Roma în Joia Mare
12

2.606
Donald Trump are pe masă un plan extrem de spectaculos și riscant pentru Iran: Inclusiv civili americani ar urma să fie implicați
2.606

2.162
Criza combustibilului scapă de sub control în Asia: Crime, panică și jafuri, angajații benzinăriilor au fost uciși de șoferi furioși
2.162

2.071
VIDEO Donald Trump lansează un nou ultimatum dur către Iran: "Nu va mai rămâne nimic"
2.071

5.327
Donald Trump s-a enervat și a demis din funcție procurorul general al SUA: Reproșuri dure la adresa lui Pam Bondi
5.327

127
Secretarul de stat american Marco Rubio apără suveranitatea statului Panama în faţa ameninţărilor chineze
127

2.568
Stingerea se dă la ora 21. Țara în care magazinele se închid mai devreme pentru a face față costurilor crescute ale energiei
2.568
















Comentează