Halep în semifinalele turneului de la Miami

Simona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat în semifinalele turneului de la Miami. Ea a câștigat în două seturi partida împotriva jucătoarei americane Sloane Stephens, locul 45 WTA, în sferturile de finală ale turneului Miami Open. Halep spunea că se așteaptă ca meciul să fie unul greu.

Simona Halep s-a impus în două seturi, 6-1, 7-5, în faţa lui Sloane Stephens şi s-a calificat în semifinalele de la Miami. Românca şi-a ridicat din nou nivelul în ultimul game al meciului, în care a zburdat pe teren şi a lovit plat. După o oră şi 15 minute, Simona Halep ajunge în semifinale, unde o va întâlni pe Serena Williams, nr. 1 mondial.

Semifinala Simona Halep-Serena Williams se va juca în noaptea de joi spre vineri, de la ora 4:00, ora României.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta Andrea Petkovic (Germania), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 9, şi Carla Suarez Navarro (Spania), locul 12 WTA şi cap de serie numărul 12.

Pentru Simona Halep a fost a 14-a victorie consecutivă în circuitul WTA.

Calificarea în semifinale este recompensată la Miami Open cu un premiu de 220.230 de dolari şi 390 de puncte WTA.

La rândul ei, Serena Williams (SUA) a învins-o pe Sabine Lisicki (Germania), locul 21 WTA şi cap de serie numărul 27, cu scorul 7-6 (4), 1-6, 6-3, în sferturile de finală. Pentru cea mai bună jucătoare din lume, potrivit clasamentului WTA, aceasta a fost victoria cu numărul 700 din carieră.