Handbal feminin: CS Minaur Baia Mare a învins formaţia norvegiană Sola HK în sferturile EHF European League

Facebook
handbal minge

CS Minaur Baia Mare a învins formaţia norvegiană Sola HK, cu scorul de 40-32 (18-14), sâmbătă, pe teren propriu, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei feminin de handbal EHF European League.

Vicecampioana României a luat astfel o opţiune importantă pentru calificarea în semifinalele competiţiei.

Minaur a găzduit turneul Final Four în ediţia trecută, clasându-se pe locul al treilea.

Echipa băimăreană a avut un avans maxim de şase goluri în prima repriză, iar la pauză avantajul era de patru goluri, 18-14. Minaur a condus în partea secundă la zece goluri în mai multe rânduri, dar Sola a marcat ultimele două goluri ale partidei, potrivit Agerpres.ro.

Pentru Minaur au marcat Jelena Lavko 9 goluri, Andreea Cristina Popa 6, Asuka Fujita 6, Iaroslava Burlacenko 5, Ana Maria Tănasie 4, Cristina Laslo 4, Alexandra Ramona Severin 3, Raluca Petruş 2, Anca Polocoşer 1.

Cristina Enache a apărat 7 şuturi (23,33%), iar Amra Pandzic a parat 4 aruncări (30,77%).

Golurile echipei scandinave au fost înscrise de Kristina Sirum Novak 7, Kristiane Knutsen 6, Live Rushfeldt Deila 7, Camilla Herrem (ex-HCM Baia Mare) 4, Maja Magnussen 3, Froeydis Seierstad Wiik 3, Hege Holgersen Danielsen 2.

Tonje Haug Lerstad a apărat 7 aruncări (19,44%).

Meciul a fost arbitrat de bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegat EHF a fost francezul Denis Reibel.

Manşa secundă se va juca pe 3 aprilie, la Stavanger.