Handbal feminin: CS Rapid Bucureşti a învins formaţia Kastamonu Belediyesi GSK, în Liga Campionilor

Facebook
handbal minge

CS Rapid Bucureşti a învins formaţia Kastamonu Belediyesi GSK, cu scorul de 33-26 (15-12), duminică, în Turcia, la Kastamonu Merkez, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României, mai valoroasă, a reuşit să se impună fără emoţii, în ciuda unei evoluţii oscilante.

Echipa antrenată de Carlos Viver a început slab şi a fost condusă cu 8-4 pe tabelă. Rapid a revenit şi a reuşit egalarea, 9-9, iar apoi s-a desprins la 15-10, pentru ca la pauză diferenţa să fie de doar trei goluri, 15-12.

În repriza secundă, Kastamonu s-a apropiat la un singur gol pe tabelă, 20-19 (43), 21-20, 22-21, 23-22, 24-23 (48), dar apoi Rapid s-a detaşat pe tabelă, câştigând la o diferenţă clară (şapte goluri), 33-26, potrivit Agerpres.

Pentru Rapid au marcat Eliza Buceschi 7 goluri, Sorina Grozav 5, Dorina Korsos 4, Alicia Fernandez Fraga 4, Ainhoa Hernandez Serrador 4, Irene Espinola Perez 3, Alexandra Badea 3, Jennifer Gutierrez Bermejo 1, Orlane Kanor 1, Lorena Ostase 1.

Portarul Ivana Kapitanovic a apărat 9 aruncări, dintre care două de la 7 metri (36%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Katarina Jezic 6, Azenaide Danila Jose Carlos (ex-Rapid) 6, Mouna Chebbah 4, Betul Yilmaz 3, Simone Bohme 2, Kubra Sarikaya 1, Şerpil Iskenderoglu 1, Nurceren Akgun Goktepe 1, Neslihan Caliskan 1, Ceren Demircelen 1.

Au arbitrat Vanja Antic şi Jelena Jakovljevic, ambele din Serbia, iar delegat EHF a fost bulgăroaica Rosiţa Dimkova.

În alte partide din grupă, jucate sâmbătă, Buducnost BEMAX Podgorica a învins-o pe Lokomotiva Zagreb cu scorul de 25-24, în deplasare, iar Gyori Audi ETO KC a cedat acasă cu 24-28 în faţa formaţiei Metz Handball.

Duminică are loc şi partida Team Esbjerg - Storhamar Handball Elite.

Rapid va juca următorul meci pe 9 octombrie, acasă, cu Team Esbjerg.