Handbal feminin: Rapid Bucureşti, înfrângere cu Vipers şi ratează calificarea la Turneul F4 al Ligii Campionilor

news.ro
handbal minge

Campioana Rapid Bucureşti a fost învinsă şi sâmbătă, în deplasare, de deţinătoarea Ligii Campionilor, Vipers Kristiansand, scor 40-31 (18-18), care se califică la Turneul Final Four al competiţiei, potrivit news.ro.

În tur, Vipers s-a impus la Bucureşti, cu scorul de 31-25 (18-12), în manşa tur din sferturile de finală, iar cu dubla victorie se califică la Turneul F4.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Grozav 7 goluri, Buceschi 6, Ostase 6, pentru Rapid, respectiv Andersen 7, pentru Vipers.

Rapid Bucureşti s-a calificat în sferturi, după ce a eliminat în faza play-off echipa Krim Ljubljana (24-29 şi 30-24).

Tot în sferturile de finală va juca, duminică, dar pe teren propriu, vicecampioana CSM Bucureşti, calificată direct în această fază. CSM a fost învinsă în tur, în deplasare, de Team Esbjerg, cu scorul de 32-28.

În celelalte două partide retur din sferturi se vor duela Metz Handball - FTC Budapesta (32-26 în tur) şi Gyor - Odense Handbold (29-27).

Turneul Final4 va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

Trofeul este deţinut de formaţia norvegiană Vipers Kristiansand.