Handbal feminin: România a învins Grecia în ultimul meci al preliminariilor de calificare la Campionatul European

Agerpres
nationala handbal feminin

Echipa națională de handbal feminin a României a câștigat ultimul meci al Grupei 1 a preliminariilor de calificare la Campionatul European. Tricolorele au învins Grecia cu 31-24 (14-14), într-un meci jucat la Buzău. România câștigă astfel grupa cu 12 puncte, cu 6 victori din 6 posibile, notează Mediafax.

Câștigătoare a grupei, încă dinainte de acest meci, România a abordat puțin mai relaxată prima parte a meciului, pauza consemnând un rezultat de egalitate puțin scontat.

Fără câteva titulare de bază, Florentin Pera a apelat la garnitura tânără, condusă din teren de Ștefania Stoica, golghetera echipei și a meciului, cu 7 reușite.

După pauză, tricolorele au călcat puțin accelerația și s-au despruns chiar la 10 goluri, cu un itermediar de 10-1, de la 19-18 la 29-19.

Dintre jucătoarele care au jucat duminică, doar Bazaliu și Roșu nu au reușit să-și pună numele pe lista marcatoarelor.

Campionatul European, ediţia 2024, a va fi prima care va alinia la start 24 de echipe. Competiția va avea loc în Austria, Ungaria şi Elveţia, între 28 noiembrie – 15 decembrie.