Handbal feminin: SCM Craiova - HC Zalău 25-23, într-un derby pentru locul al treilea

SCM Craiova handbal

SCM Craiova a învins-o pe HC Zalău cu scorul de 25-23 (14-10), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Bănie, într-o partidă din etapa a 20-a a Ligii Naționale de handbal feminin, un veritabil derby pentru locul al treilea.

După un început echilibrat, echipa antrenată de Gheorghe Tadici s-a desprins la 6-3 (min. 10), dar au urmat apoi șase goluri consecutive ale echipei gazdă, iar SCM Craiova a întors scorul, 9-6 (16). Formația pregătită de Bogdan Burcea a avut patru goluri avans la pauză, 14-10, iar diferența a crescut la șase (16-10), în debutul reprizei secunde. HC Zalău s-a apropiat la un singur gol, 16-15, în min. 39, dar echipa din Bănie s-a menținut la cârma jocului și a reușit să mărească din nou ecartul, la 20-17 (45), pe care a reușit să și-l păstreze până la final (25-23), anunță Agerpres.

Pentru SCM Craiova au marcat Cristina Zamfir 9 goluri, Laurisa Landre 7 goluri, Zeljka Nikolic 5, Maria Ianași 1, Jelena Trifunovic 1, Ana Apipie 1, Dana Băbeanu 1.

Golurile oaspetelor au fost înscrise de Roxana Rob 6, Ana Maria Drăguț 3, Teodora Bloj 3, Cristiana Nica 3, Ana Ciolan 2, Andrada Trif 2, Larisa Tamaș 2, Costela Lazăr 1, Raluca Ionela Crap 1.

CSM București ocupă primul loc, cu 48 puncte (17 jocuri), urmată de HC Dunărea Brăila, 37 p (17 j), SCM Craiova, 32 p (17 j), HC Zalău, 32 p (17 j), HCM Rm. Vâlcea, 28 p (16 j), etc.