Haos în Belarus: Un apel eronat al preşedintelui i-a făcut pe oameni să se dezbrace / FOTO

Autor: Gabriel Zamfirescu, Redactor

Publicat: 28-06-2016

Actualizat: 28-06-2016

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Un cuvânt pronunțat greșit într-un discurs al președintelui țării i-a făcut pe mulți angajați să vină dezbrăcați la serviciu. Se întâmplă în Belarus, unde amuzați de o eroare a șefului statului, oamenii au pornit o adevărată campanie prin care nu fac altceva decât să pună în practică ceea le-a cerut președintele, informează Le Figaro.

Alexander Lukashenko a susținut săptămâna trecută o alocuțiune care, cu siguranță nu și-a atins scopul pentru care a fost gândită. ”Știți ce trebuie să faceți, cum să faceți, care sunt obiectivele pe care trebuie să le atingeți (...) dar întreaga noastră viață se rezumă la lucruri simple: ar trebui să ne dezbrăcăm și să muncim”, au fost cuvintele rostite de președintele belarus. Cel mai probabil, Alexander Lukashenko voia să-i încurajeze pe cetățeni să devină mai buni și să muncească, însă încurcătura s-a produs din cauza pronunției asemănătoare a cuvintelor «razvivatsa» și «razdevasta».

Scăparea președintelui a devenit imediat ținta ironiilor pe internet. Tratând cu umor întregul incident, mulți utilizatori ai rețelelor de socializare au postat fotografii în care apar goi la locul de muncă, anunţă B1TV.

content-image

 

content-image

 

content-image

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri