He Jie a adus Chinei prima medalie de aur în proba masculină de maraton la Jocurile Asiatice

Agerpres.ro
Campionatele Balcanice de atletism în sală

Atletul He Jie a cucerit prima medalie de aur pentru China în proba masculină de maraton la Jocurile Asiatice de la Hangzhou (China), joi, după ce s-a impus pe distanţa clasică de 42,195 km cu timpul de 2h13min02sec, transmite Xinhua, potrivit Agerpres.

He, 24 ani, a fost urmat în clasament de nord-coreeanul Han Il Ryon la 25 secunde şi de chinezul Yang Shaohui la 37 secunde.

''I-am spus antrenorului meu că am un vis şi că îl voi realiza orice ar fi. Toate planurile mele din acest an s-au concentrat pe pregătirea Jocurilor Asiatice, o competiţie organizată de China şi cu 1,4 miliarde de chinezi care o urmăresc'', a declarat He Jie.

În cursa feminină, medalia de aur a fost câştigată de Eunice Chebichii Paul Chumba (Bahrain) cu timpul de 2h26min14sec. Podiumul a fost complet de chinezoaica Zhang Deshun (2h27min55sec) şi de kirghiza Sardana Trofimova (2h28min41sec).

Acum cinci ani la Jocurile Asiei, Bujie Duo a cuceri bronzul la maratonul masculin, prima medalie pentru China în această probă.