Ibrahimovic, decisiv pentru AC Milan în meciul cu Cagliari (2-0), în Campionatul Italiei

Zlatan Ibrahimovici

Atacantul suedez Zlatan Ibrahimovic a marcat ambele goluri ale echipei AC Milan în victoria obţinută pe terenul formaţiei Cagliari, luni seara, în ultimul meci al etapei a 18-a a campionatului de fotbal al Italiei, potrivit Agerpres.

Ibrahimovic a deschis scorul în minutul 7, în urma unei lovituri de la 11 m, iar apoi a majorat avantajul milanezilor, în debutul reprizei secunde (52).

Mijlocaşul român Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari în acest joc, în timp ce portarul Ciprian Tătăruşanu a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.

Aceasta a fost prima titularizare a lui Zlatan Ibrahimovic în Serie A după o pauză de aproape două luni, din cauza unor probleme musculare, care l-au făcut să rateze opt meciuri de campionat.

Starul scandinav ocupă locul secund în ierarhia golgheterilor campionatului italian, cu 12 reuşite, după portughezul Cristiano Ronaldo (Juventus Torino), care a marcat 15 goluri de la debutul sezonului.

În urma acestui succes, AC Milan, liderul clasamentului, a refăcut diferenţa de trei puncte faţă de principala sa urmăritoare, Inter Milano, învingătoare duminică în derby-ul cu Juventus Torino.

Rezultate:
Vineri
Lazio Roma - AS Roma 3-0
Au marcat: Immobile (14), Alberto (23, 67).
Ştefan Radu a fost titular la Lazio, fiind înlocuit în minutul 83.

Sâmbătă
Bologna - Hellas Verona 1-0
A marcat: Orsolini (19 - penalty).

Torino FC - Spezia 0-0

Sampdoria Genova - Udinese 2-1
Au marcat: Candreva (67 - penalty), Torregrossa (81), respectiv De Paul (55).

Duminică
SSC Napoli - Fiorentina 6-0
Au marcat: Insigne (5, 71 - penalty), Demme (36), Lozano (38), Zielinski (45), Politano (89).

Sassuolo - Parma 1-1
Au marcat: Djuricic (90+4 - penalty), respectiv Kucka (37).
Vlad Chiricheş a fost integralist la Sassuolo şi a primit un cartonaş galben în primul minut de joc, în timp ce Valentin Mihăilă şi Reinaldo Radu au fost rezerve la Parma.

Crotone - Benevento 4-1
Au marcat: Glik (5 - autogol), Simy (29, 54), Vulic (65), respectiv Iago Falque (82).
Denis Drăguş nu a făcut parte din lotul lui Crotone.

Atalanta Bergamo - Genoa 0-0

Inter Milano - Juventus Torino 2-0
Au marcat: Arturo Vidal (12), Barella (52).
Portarul Ionuţ Radu (Inter) şi fundaşul Radu Drăguşin (Juventus) au fost rezerve în acest joc.

Cagliari - AC Milan 0-2
A marcat: Ibrahimovic (7 - penalty, 52).