Iga Swiatek a câştigat turneul de la Indian Wells (WTA)

eurosport.com
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul unu mondial, a câştigat turneul WTA 1.000 de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 9.258.080 de dolari, duminică, după ce a învins-o în finală pe grecoaica Maria Sakkari, cu 6-4, 6-0, transmite AFP, potrivit Agerpres.

Swiatek (22 ani), care are în palmares patru titluri de Mare Şlem, a câştigat pentru a doua oară trofeul în deşertul californian, după ce în 2022 a învins-o în finală tot pe Sakkari, cu 6-4, 6-1.

La 22 de ani, poloneza a obţinut al 19-lea său trofeu şi al optulea de categoria WTA 1.000, după ce primul din acest an l-a câştigat la Doha, în februarie. Singurul pas greşit al liderului mondial în acest an a fost eliminarea prematură de la Australian Open, în turul al treilea, de către cehoaica Linda Noskova.

Cu succesul din California, Swiatek şi-a consolidat poziţia în clasamentul WTA, astfel că are acum, un avans mai mare de 2.500 de puncte faţă de următoarea clasată, belarusa Arina Sabalenka.