Preşedintele american Joe Biden a declarat marţi că ''nu regretă'' decizia sa de a încheia retragerea trupelor americane din Afganistan la sfârşitul lunii august, cerând afganilor să găsească ''voinţa de a se lupta'', relatează AFP.
"Nu regret decizia mea", a spus Biden, în cadrul unei conferinţe de presă la Casa Albă. Ultimele trupe americane ar urma să părăsească Afganistanul la 31 august, după 20 de ani de război purtat de Statele Unite în această ţară, informează Agerpres.
De când preşedintele democrat a anunţat acest termen, în urmă cu aproximativ o lună, talibanii câştigă constant teren. Ei au preluat marţi controlul în două noi capitale de provincie afgane, Farah, în vest, şi Pul-e Khumri, în nord, de unde civilii au fugit în masă.
Afganii ''trebuie să aibă voinţa de a lupta'' şi ''trebuie să lupte pentru ei înşişi, pentru naţiunea lor'', a subliniat preşedintele american.
''Am cheltuit peste 1.000 de miliarde de dolari în 20 de ani, am instruit şi echipat (...) peste 300.000 de militari afgani'', a spus el. Joe Biden a dat asigurări că americanii îşi vor ''ţine promisiunea'' de a sprijini în continuare logistic şi financiar armata afgană.
În aceeaşi ordine de idei, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Ned Price, a subliniat marţi că forţele armate afgane sunt ''mult mai numeroase'' în faţa talibanilor şi că au ''potenţialul de a provoca mult mai multe victime''.
"Această idee că avansarea talibanilor nu poate fi oprită (...), nu este realitatea de pe teren", a apreciat purtătorul de cuvânt.
Talibanii care avansează într-un ritm rapid, controlează de acum opt din cele 34 de capitale provinciale ale Afganistanului, dintre care şase din nouă în nordul ţării, luptele continuând în celelalte trei.
De asemenea, talibanii au continuat asaltul în jurul Mazar-i-Sharif, cel mai mare oraş din nord. Dacă la rândul său, aceasta ar cădea în mâinile talibanilor, guvernul afgan nu ar mai avea controlul asupra întregii regiuni, care în mod tradiţional s-a opus cu înverşunare talibanilor.
În ciuda faptului că talibanii recâștigă Afganistanul, Joe Biden susține că nu regretă retragerea trupelor
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Premierul Canadei merge la Washington pentru discuții cu Donald Trump pe tema tarifelor vamale
9

20
Val de violențe în Cisiordania: Peste 2.200 de atacuri ale armatei și coloniștilor israelieni într-o singură lună
20

27
Sebastien Lecornu, sub presiune: Premierul Franţei încearcă să evite o moţiune de cenzură
27

28
Premieră în Italia: Patru pui dintr-o specie rară de pisică sălbatică din Madagascar s-au născut la Zoo Napoli
28

30
Marele Duce Guillaume de Luxembourg a depus jurământul
30

43
Hamas nu se încadrează în 'răgazul' propus de Trump și are nevoie de timp suplimentar pentru a analiza planul de pace pentru Gaza
43

63
Un tunisian, pedeapsă capitală pentru postări pe Facebook în care îl atacă pe președintele Kais Saied
63

2.652
BREAKING Donald Trump dă ultimatum Hamas până duminică la ora 18.00: Iadul, cum nu s-a mai văzut niciodată va izbucni
2.652

36
Hawaii, în centrul unei decizii majore: Curtea Supremă a SUA dezbate limitele purtării armelor ascunse
36

42
Camere de supraveghere cu recunoaștere facială, montate în Hong Kong
42

3.547
Rusia a lansat cel mai mare atac strategic împotriva Ucrainei: 'Generalul iarnă' joacă din nou în echipa Moscovei
3.547

2.135
Marine Le Pen a stârnit valuri în Franța: S-a dus cu o pisică, la întâlnirea cu primul ministru
2.135

27
Parlamentul Siriei ar putea avea primul deputat evreu după 70 de ani
27
Comentează