Incendiile care au devastat păduri de la periferia Ierusalimului începând de duminică după-amiază au fost aduse sub control, au anunţat marţi seară serviciile de pompieri într-un comunicat, potrivit AFP.
''După 52 de ore de luptă cu flăcările, toate focarele de incendii din jurul Ierusalimului au fost aduse sub control'', se precizează în comunicat.
Sute de familii au fost evacuate din zece sate situate la vest de Ierusalim pe perioada acestor trei zile de incendii, care au pârjolit 2.500 de hectare de pădure fără să facă însă victime, potrivit pompierilor.
Incendiile au izbucnit duminică, provocând nori masivi de fum, care au ajuns până în centrul Ierusalimului învăluind oraşul într-un miros înţepător.
Pompieri palestinieni s-au alăturat marţi eforturilor colegilor lor israelieni, un gest salutat de ministrul israelian al Apărării, Benny Gantz, care i-a mulţumit într-un mesaj în limba arabă pe Twitter preşedintelui palestinian Mahmoud Abbas.
''Mulţumesc preşedintelui Autorităţii Palestiniene, Mahmoud Abbas, pentru iniţiativa de a trimite pompieri în sprijinul Israelului... în scopul salvării de vieţi omeneşti şi în interesul nostru comun'', a scris pe Twitter Gantz.
Prim-ministrul israelian Naftali Bennett, care a survolat în elicopter regiunea afectată de incendii, i-a felicitat şi le-a mulţumit pompierilor ''pentru devotamentul şi profesionalismul lor''.
Circa 1.500 de pompieri şi 20 de aeronave care au realizat peste 400 de zboruri au participat la lupta cu flăcările, potrivit pompierilor.
Aceste incendii ''sunt consecinţa unei acţiuni umane'', le-a declarat luni seară jurnaliştilor Dedi Simchi, un responsabil din cadrul serviciului de pompieri, precizând că nu se ştie până la acest moment dacă au fost declanşate intenţionat sau din ''neglijenţă''.
Incendiile se petrec frecvent în Israel din cauza temperaturilor ridicate.
Bazinul mediteranean a fost afectat în aceste ultime săptămâni de incendii, în special Grecia, Turcia şi Algeria. În aceste ţări, zeci de persoane şi-au pierdut viaţa din cauza incendiilor forestiere.
Incendiile care au devastat păduri de la periferia Ierusalimului sunt sub control
Explorează subiectul
București
12°C
Articole Similare

206
Ucraina lovește unitatea chimică ce alimentează producția de muniție a Rusiei
206

30
Donald Trump, a somat din nou Iranul să deschidă Strâmtoarea Ormuz
30

539
România își face loc printre marile puteri auto ale Europei: A depășit țări precum Ungaria, Italia, Suedia și Portugalia
539

1.209
Salvarea spectaculoasă din Iran - Trump amenință cu închisoarea un jurnalist
1.209

1.238
Iran refuză să cedeze: SUA 'nu sunt pregătite' pentru un armistiţiu permanent. Strâmtoarea Ormuz nu se redeschide
1.238

91
Populația sufocă Pământul - Suntem prea mulți
91

2.658
Verdict istoric: Rusia, scoasă din joc de Ucraina în zonele ocupate
2.658

1.786
Un dispozitiv de urmărire a fost depistat pe mașina unei magistrate care îl judecă pe oligarhul Vladimir Plahotniuc
1.786

2.181
Amenințările ministrului Apărării funcționează: România primește dronele de la israelieni (presă)
2.181

5.287
VIDEO Lista neagră făcută de Trump: țările care NU au ajutat SUA în misiunile demarate de Trump / Președintele SUA a „spălat” pe jos cu NATO
5.287

1.207
Războiul din Orientul Mijlociu afectează Ucraina: "Rezervele noastre de rachete se epuizează”
1.207

1.068
Operațiune cu miză uriașă: Echipajul misiunii Artemis 2 va pierde legătura cu Pământul timp de 40 de minute
1.068

53
Kievul propune Moscovei un armistiţiun în sector energetic
53
















Comentează