Un incendiu a cuprins, marţi noaptea, casa parohială din cartierul Liviu Rebreanu al oraşului Năsăud, iar preotul, în vârstă de 38 de ani, a suferit arsuri superficiale în zona capului, refuzând ulterior transportul la spital, potrivit Agerpres.
Potrivit datelor comunicate de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Bistriţa-Năsăud, la caz au fost trimise trei echipaje de pompieri, inclusiv autospeciala de intervenţie la înălţime, şi un echipaj de prim-ajutor al SMURD.
La sosirea pompierilor, incendiul se manifesta generalizat la nivelul acoperişului, pe o suprafaţă de aproximativ 220 de metri pătraţi.
Intervenţia promptă a pompierilor a făcut ca interiorul casei şi cea mai mare parte a podului să fie salvate.
Preotul a suferit arsuri superficiale la nivelul capului, a primit asistenţă medicală din partea paramedicilor SMURD şi a refuzat transportul la spital.
Conform informaţiilor furnizate miercuri AGERPRES de către purtătorul de cuvânt al ISU Bistriţa-Năsăud, Marius Rus, cauza probabilă a incendiului a fost stabilită ca fiind amplasarea unor materiale care se pot aprinde uşor lângă sursa de căldură, respectiv o perdea aflată lângă un bec.
Incendiu la casa parohială din cartierul năsăudean Liviu Rebreanu; preotul a suferit arsuri superficiale
Explorează subiectul
Articole Similare

12
Incendiu la o locuință din Craiova: O persoană a fost găsită decedată
12

11
ATV implicat într-un accident la intrarea în Cheile Tişiţei: Două persoane rănite
11

32
Bărbat căzut sub gheața râului Mureș, salvat de un pompier scafandru
32

35
Atenție, șoferi! Fenomenul de ploaie înghețată, semnalat pe mai multe drumuri din Oltenia / Recomandările CNAIR
35

19
Trafic îngreunat și ninsoare pe DJ 184, în Cavnic, spre pârtiile de schi: Autoritățile recomandă ruta DN 18 - Pasul Gutâi
19

2.069
Situație de urgență în județul Brașov - Un oraș și alte trei localități au rămas fără apă, după un incident ecologic
2.069

8
Riscul de avalanşă în Munţii Făgăraş, ridicat la gradul cinci
8

1.858
Crans-Montana vs. Colectiv. Mădălin Ionescu, după tragedia din Elveția: 'Am mai văzut filmul ăsta'
1.858

13
Peste 5 tone de articole pirotehnice, confiscate de polițiștii din Bistrița-Năsăud
13

71
Autoturism prăbușit într-o râpă pe DN 73. Un minor de 15 ani a fost rănit
71

1.355
Nu arunca bradul uscat după Crăciun. Îți poate salva grădina dacă îl refolosești corect
1.355

2.299
Cum se bea corect! Părintele Vasile Ioana explică regula celor trei pahare: Întâi ești maimuță, apoi leu, apoi porc!
2.299

35
Drumul către Vârful lui Roman, închis din cauza viscolului și a ninsorii abundente
35

















Comentează