Începe să prindă contur tabloul sferturilor de finală de la Australian Open

antena3.ro
tenis

Stan Wawrinka (Elveția; 15 ATP) s-a calificat, luni dimineață, în sferturile de finală ale turneului Australian Open. A trecut de unul dintre principalii favoriți ai turneului, Daniil Medvedev (Rusia; 4 ATP), în 5 seturi și trei ore și 29 de minute de joc. Scorul a fost 6-2; 2-6; 4-6; 7-6(2); 6-2.

În sferturile de finală s-a mai calificat, luni, și Dominic Thiem (Austria; 5 ATP), care l-a învins în 3 seturi pe Gael Monfils (Franța; 10 ATP), 6-2, 6-4; 6-4.

Wawrinka a stat mai bine din punct de vedere fizic, datorită faptului că în turul precedent a beneficiat de retragerea americanului John Isner, după nici două seturi. Acest lucru s-a simțit în decisiv, când rusul nu a pus prea multe probleme pe serviciul adversarului și a avut dificultăți pe propriul serviciu, cedând de două ori.

În sferturi, Wawrinka va juca împotriva învingătorului din meciul Daniil Medvedev (Rusia; 16 ATP) - Alexander Zverev (Germania; 7 ATP).