Început nebun de meci la Croaţia-Danemarca. S-a marcat unul dintre cele mai rapide goluri din istoria Cupei Mondiale

mondial Rusia 2018

Croația, una dintre surprizele acestui Campionat Mondial, joacă acum în optimile de finală, împotriva Danemarcei. În minutul 4, scorul era deja 1-1.

Danezul Mathias Joergensen a marcat în secunda 57, iar croatul Mario Mandzukic a egalat două minute mai târziu. Golul lui Joergensen intră în topul celor mai rapide din istoria Cupei Mondiale.

Topul celor mai rapide goluri din istoria Cupei Mondiale:

1. Coreea de Sud - Turcia, 2002, gol marcat de Hakan Suker după 11 secunde.

2. Mexic - Cehoslovacia, 1962, Vaclav Masek a marcat după 16 secunde.

3. Germania - Austria, 1934, Ernst Lehner a marcat pentru Germania după 26 de secunde.

4. Anglia - Franţa, 1982, Bryan Robson a marcat după 27 de secunde.

5. SUA - Ghana, 2014, Clint Dempsey a marcat după 32 de secunde.

6. Ungaria - Suedia, 1938, Arne Nyberg a marcat după 35 de secunde.

7. Franţa - Belgia, 1938, Emile Veinante a marcat după 35 de secunde.

8. Italia - Franţa, 1978, Bernard Lacombe a marcat după 37 de secunde.

9. România - Peru, 1930, Adalbert Deşu a marcat după 50 de secunde. Adalbert Deșu (n. 1909, Gătaia, Austro-Ungaria, azi în județul Timiș din România - d. 6 iunie 1937, Timișoara) a fost un fotbalist român de origine maghiară, care a jucat pentru echipa națională de fotbal a României la Campionatul Mondial din 1930 din Uruguay, marcând primul gol reușit vreodată de România la un turneu final (a deschis scorul în meciul de debut al României, împotriva reprezentativei Peru).

10. Ungaria - Bulgaria, 1962, Florian Albert a marcat după 50 de secunde.

11. Paraguay - Nigeria, 1998, Celso Ayala a marcat în secunde 53.