Încetarea focului în Gaza poate fi obținută, dar poate dura mai mult timp, spun oficialii israelieni

Autor: Alecsandru Ionescu

Publicat: 08-07-2025 20:48

Actualizat: 08-07-2025 23:48

Article thumbnail

Sursă foto: bbc.com

Oficialii israelieni au declarat marți că diferențele dintre Israel și gruparea militantă palestiniană Hamas pot fi eliminate în cadrul negocierilor de pace din Qatar, deși ar putea dura mai mult de câteva zile pentru a ajunge la un acord privind eliberarea ostaticilor și încetarea luptelor.

Delegații ale Israelului și Hamas se află în Qatar de duminică într-un nou efort, după ce președintele american Donald Trump a declarat săptămâna trecută că are speranța că o nouă propunere susținută de SUA ar putea duce la un acord de încetare a focului, scrie Reuters, citat de mediafax.

Trump s-a întâlnit luni seară cu prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu, care a prezentat planuri de relocare în străinătate a unei părți a locuitorilor din Gaza, cărora li se opun vehement toate grupurile palestiniene. De asemenea, liderul israelian i-a prezentat lui Trump o scrisoare prin care îl nominalizează pentru Premiul Nobel pentru Pace.

Un purtător de cuvânt al Qatarului, Majed Al Ansari, a declarat marți că mediatorii qatarioți și egipteni nu negociază încă un acord final de încetare a focului, ci caută un acord asupra unui cadru de principii care să conducă la discuții mai detaliate.

„Discuțiile nu au început încă, dar discutăm cu ambele părți despre acest cadru”, a declarat Al Ansari. „Ambele părți sunt încă în Doha. Așa că acesta este un semn bun”, a adăugat el.

Secretarul de presă al Casei Albe, Karoline Leavitt, a declarat luni că trimisul lui Trump, Steve Witkoff, care a jucat un rol major în elaborarea celei mai recente propuneri de încetare a focului, se va deplasa la Doha în această săptămână pentru a participa la discuții.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri