Preşedintele şi directorul general al Formulei 1, Stefano Domenicali, a afirmat că includerea de noi echipe în Campionatul Mondial nu reprezintă o prioritate, chiar dacă nu sunt suficiente locuri pentru "mari piloţi" aflaţi în prezent fără angajament, informează Sky Sports, potrivit Agerpres.
În acest moment există 10 echipe şi 20 de locuri în Formula 1, un număr mai mic decât în majoritatea anilor din istoria acestei discipline, deşi creşterea de popularitate a competiţiei a mărit semnificativ cererea şi interesul de a se alătura Marelui Circ.
Audi este confirmat deja ca furnizor de motoare începând din 2026, în timp ce Porsche vrea să intre la rândul său în Formula 1 după ce un acord cu Red Bull nu s-a mai materializat.
"Acum Formula 1 este extrem de competitivă, dar trebuie să fii foarte puternic din punct de vedere financiar, din punct de vedere al competenţei, iar astăzi acesta este unul dintre lucrurile cruciale, pentru a te asigura că stabilitatea sistemului va fi pentru o lungă perioadă de timp", a declarat Domenicali.
"Ca întotdeauna, trebuie să fim echilibraţi. Trebuie să vedem toate lucrurile care sunt în jurul mesei. Având mai mulţi piloţi, în final va exista întotdeauna o limită până la care poţi merge. Adăugând o echipă sau două, s-ar putea deschide câteva locuri pentru piloţi. Dar trebuie să avem şi dimensiunea potrivită în ceea ce are succes pentru acest sport. Cred că în acest sens există evaluarea sustenabilităţii echipei, evaluarea de a nu fi prea aglomerat cu asta. Aşa că aş spune că, din punct de vedere al priorităţii, nu este chiar o necesitate pentru Formula 1 astăzi", a explicat responsabilul italian.
Ediţia 2023 a Campionatului Mondial de Formula 1 va cuprinde un număr record de 24 de Mari Premii, conform calendarului aprobat marţi de Consiliul Mondial al Sportului cu Motor din cadrul Federaţiei Internaţionale de Automobilism (FIA).
Includerea de noi echipe în Formula 1 nu este o prioritate, afirmă Stefano Domenicali
Articole Similare

10
Echipa feminină de curling a Canadei a obţinut medaliile de bronz la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina
10

23
Echipa masculină de hochei pe gheaţă a Finlandei a obţinut medaliile de bronz, sâmbătă seara, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina
23

12
Echipa masculină de curling a Canadei a câştigat medaliile de aur la Jocurile Olimpice de iarnă de la Milano-Cortina
12

69
Rapid-Dinamo: 'Suntem dezamăgiţi de acest rezultat, dar asta este' - Zeljko Kopic
69

12
Matei Radu s-a clasat pe locul 8 în proba individuală de sabie, sâmbătă, la Campionatele Europene de scrimă pentru cadeţi de la Tbilisi
12

25
Premier League: Manchester City a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, gruparea Newcastle United
25

20
La Liga: Atletico Madrid a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, de formaţia catalană Espanyol Barcelona
20

1.598
Americanii, încântați de Julia Sauter, sportiva făcută praf de fostul ministrul al Spotului după participarea la Jocurile Olimpice
1.598

13
JO 2026 - Bob: Aur şi argint pentru Germania la dublu feminin
13

23
Cu Man titular, PSV a dispus cu 3-1 de Heerenveen
23

95
Rapid câștigă derbyul cu Dinamo, scor 2-1, în Superligă
95

68
Carlos Alcaraz s-a impus la Doha, în Qatar Open
68

25
Steaua a câştigat derbyul cu Dinamo, în Divizia A1, la volei masculin
25
















Comentează