Înfrângeri pe linie pentru cei cinci sportivi români la Campionatele Europene de judo din Lisabona

Judoinside
Judoka Alexandru Raicu

Cei cinci sportivi români nu au obţinut nicio victorie în meciurile susţinute sâmbătă la Campionatele Europene de judo de la Lisabona.

La cat. 73 kg, Alexandru Raicu, una dintre speranţele României la o medalie, a pierdut în turul al doilea în faţa israelianului Tohar Butbul, scrie Agerpres.ro.

La aceeaşi categorică, Adrian Şulcă a cedat în turul secund în faţa suedezului Tommy Macias.

În limitele cat. 81 kg, Marcel Cercea a pierdut meciul din turul secund cu suedezul Robin Pacek.

Adelina Ştefania Dobre a fost învinsă în primul tur la cat. 63 kg de sârboaica Anja Obradovic.

Serafima Moscalu a fost întrecută în optimile cat. 70 kg de franţuzoaica Margaux Pinot, care ulterior s-a calificat în finală.

România este reprezentată la Campionatele Europene de judo de la Lisabona de 14 sportivi, 9 la masculin şi 5 la feminin. Vor mai concura pentru ţara noastră Alex Creţ (90 kg), Eduard Şerban (100 kg), Vlăduţ Simionescu (+100 kg) şi Luca Kunszabo (+100 kg).

La competiţie s-au aliniat 359 de judoka din 45 de ţări, 210 la masculin şi 149 la feminin.