Înotătorul David Popovici a câștigat aurul la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku

înot

Înotătorul David Popovici (15 ani) a câștigat miercuri, medalia de aur pentru România, la proba masculină de 100 de metri, stilul liber, la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku, anunță MEDIAFAX.

David Popovici a terminat cursa în 49.82 secunde. Podiumul a fost completat de sportivul din Marea Britanie, Whittle Jacob care a terminat cursa în 49.99 secunde și de danezul Nickelsen Rasmus, care a încheiat în 50.22 secunde.

Până acum, România a obținut cinci medalii la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku. La judo, Robert Matei a obținut argintul, iar Barbara Hagianu a luat aurul. La înot, David Popovici a câștigat aurul. La lupte, Georgiana Antuca a luat aurul, iar Ana Maria Pîrvu a câștigat argintul.

Festivalul Olimpic al Tineretul European de la Baku va continua până la data de 27 iulie.