Inter Milano a învins în deplasare pe Juventus Torino, în derby-ul etapei a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei

Benatia Juventus

Echipa Inter Milano a învins în deplasare, cu scorul de 1-0, formaţia Juventus Torino, duminică, în derby-ul etapei a 31-a a campionatului de fotbal al Italiei, conform Agerpres.

Gruparea "nerazzurra", deţinătoarea titlului, s-a impus în urma unei lovituri de la 11 m transformată de internaţionalul turc Hakan Calhanoglu în prelungirile primei reprize (45+5).

Arbitrul a acordat penalty-ul după consultarea VAR, în urma unui fault comis de Alvaro Morata, care nu a fost observat de arbitrul.. Portarul lui Inter, Wojciech Szczesny a apărat balonul şutat de Calhanoglu, însă arbitrajul video a semnalat că fundaşul torinez Matthijs De Light se afla în propriul careu în momentul execuţiei, astfel că lovitura a fost repetată, iar fotbalistul turc nu a mai ratat a doua oară, aducându-şi echipa în avantaj.

Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter Milano în meciul de la Torino.

În urma acestei victorii, Inter s-a relansat în cursa pentru "scudetto" (titlul de campioană) în Serie A, aflându-se la trei puncte de ocupantele primelor două locuri, AC Milan, care va juca luni cu Bologna, şi SSC Napoli, învingătoare duminică la Bergamo, în faţa formaţiei Atalanta (3-1).

Rezultate:
Sâmbătă
Spezia - Venezia 1-0
A marcat: Gyasi (90+4).

Lazio Roma - Sassuolo 2-1
Au marcat: Lazzari (17), Milinkovic-Savic (51), respectiv Traore (90+4).
Vlad Chiricheş a fost rezervă la Sassuolo, în timp ce Ştefan Radu nu a făcut parte din lotul lui Lazio.

Salernitana - Torino FC 0-1
A marcat: Belotti (18 - penalty).
Radu Drăguşin a fost rezervă la Salernitana.

Duminică
Fiorentina - Empoli 1-0
A marcat: Gonzalez (58).

Atalanta Bergamo - SSC Napoli 1-3
Au marcat: de Roon (58), respectiv Insigne (13 - penalty), Politano (37), Elmas (81).
Valentin Mihăilă a fost rezervă la Atalanta.

Udinese - Cagliari 5-1
Au marcat: Rodrigo (38), Beto (45, 49, 73), Molina Lucero (59), respectiv Joao Pedro (32).
Răzvan Marin nu a făcut parte din lotul lui Cagliari.

Sampdoria Genova - AS Roma 0-1
A marcat: Mhitarian (27).

Juventus Torino - Inter Milano 0-1
A marcat: Calhanoglu (45+5 - penalty).

Luni se dispută partidele Hellas Verona - Genoa şi AC Milan - Bologna.