Inter Milano învinge neașteptat de ușor pe campioana Juventus Torino

Inter Milano

Internationale Milano a câștigat relativ ușor, cu 2-0, derby-ul etapei a18 din Serie A, împotriva campioanei la zi, Juventus Torino, cu megastarul Ronaldo integralist, dar cvasiabsent în meci, relatează mediafax.

Derby d’Italia nu mai fusese câștigat de Inter de mai bine de 4 ani, motiv ca înaintea meciului pronosticurile să fie rezervate în ceea ce privea un eventual succes în fața campioanei.

Juventus nu a fost însă în apele sale, elevii lui Pirlo nereușind să fie superiori gazdelor la nici un capitol, cu toate că o victorie putea să îi aducă pe podium, peste Roma și Napoli.

Inter a controlat partida, nedând prea multe șanse lui Ronaldo & Co să marcheze.

Meciul a început cu golul anulat pe motiv de offside înscris de portughez în minutul 11.

Vidal a marcat pentru 1-0, în minutul 12, primul său gol pentru Inter, Lukaku punctând apoi la impresia artistică, ratând două ocazii importante de a majora scorul, încă înainte de pauză.

Barella a majorat apoi în partea secundă cu un șut din intreriorul careului (2-0, min. 52).

Juventus a avut prima ocazie ocazie abia în minutul 87, când Handanovic a respins in extremis șutul lui Chiesa.

Inter a egalat la puncte concitadina AC Milan, care însă joacă ultimul meci al etapei, luni în deplasare la Cagliari.

Juve e pe 5, la 7 puncte de lider, care pot deveni chiar 10, dacă Milan bate pe luni.