Inter Milano, învinsă acasă de Empoli în Serie A

inter milano internazionale milano
Fără mijlocaşul român Răzvan Marin, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene, Empoli s-a impus după golul lui Tommaso Baldanzi din minutul 66. Inter a evoluat în zece oameni în urma eliminării lui Milan Skriniar din minutul 40.

Inter şi-a micşorat şi mai mult şansele de câştigare a campionatului. Echipa antrenată de Simone Inzaghi este pa poziţia a treia a clasamentului, la nu mai puţin de 13 puncte de liderul Napoli.

Empoli, cu 25 de puncte, ocupă locul 9.

În primul meci de luni, fundaşul român Vlad Chiricheş a marcat în propria poartă la revenirea sa în echipa celor de la Cremonese, care a terminat la egalitate cu Bologna, 1-1.

Chiricheş, care a primit un cartonaş galben în min. 24 şi a jucat tot meciul, nu mai evoluase pentru Cremonese din septembrie, din cauza unei accidentări. Căpitanul naţionalei României a adunat doar şase prezenţe în acest sezon în Serie A.

Cremonese, lanterna roşie, are doar 8 puncte, cu unul mai puţin decât Sampdoria, penultima clasată.

Rezultate:
Sâmbătă
Hellas Verona - Lecce 2-0
Au marcat: Depaoli (40), Lazovic (54).

Salernitana - SSC Napoli 0-2
Au marcat: Di Lorenzo (45+3), Osimhen (48).

Fiorentina - Torino FC 0-1
A marcat: Miranciuk (33).

Duminică
Sampdoria Genova - Udinese 0-1
A marcat: Ehizibue (88)

Monza - Sassuolo 1-1
Au marcat: Caprari (60), respectiv Ferrari (13).

Spezia - AS Roma 0-2
Au marcat: El Shaarawy (45), Abraham (49).

Juventus Torino - Atalanta Bergamo 3-3
Au marcat: Di Maria (25 - penalty), Milik (34), Danilo (65), respectiv Lookman (4, 53), Maehle (46).